Zastosowanie tworzyw sztucznych – woreczki z polipropylenu

 

Polipropylen (PP) jest liniowym polimerem węglowodorowym. Podobnie jak polietylen i polibuten, jest polimerem poliolefinowym lub nasyconym. Polipropylen jest jednym z najbardziej wszechstronnych polimerów dostępnych w zastosowaniach, zarówno jako tworzywo sztuczne, jak i włókno, na praktycznie wszystkich rynkach tworzyw sztucznych. Znajduje zastosowanie przy produkcji elementów takich jak wiadra, miseczki, zabawki, worki propylenowe a także elementy medyczne.

Cechy polipropylenu – odpowiedni na woreczki?

woreczki ppGłówne cechy tego materiału to wysoka temperaturę topnienia, dlatego stosuje się go w wielu pojemnikach mikrofalowych, obojętność na wodę, detergenty, kwasy oraz zasady. Z tego wynika, że bardzo trudno się rozkłada. Jest odporny na pękanie i naprężenia, nawet po zgięciu, dzięki czemu jest stosowany w wielu zawiasach, a także jest dość trwały, dzięki czemu wytrzymuje codzienne zużycie. Dzięki tym właściwościom, tworzy się z nich woreczki PP. Są one produkowane przez przeplatanie taśm polipropylenowych w dwóch kierunkach, są znane ze swojej wytrzymałości i trwałości. Cały proces rozpoczyna się przez topienie granulatu polipropylenowego. Następnie stopiony granulat jest wyciskany na cienkie arkusze, które kolejno są cięte na cienkie taśmy. Następnym etapem jest toczenie taśm na szpulki i tkanie z nich toreb z cewek na okrągłych lub płaskich krosnach tkackich. Charakteryzują się tym, że są oddychające i ekonomiczne, idealnie nadające się do pakowania produktów rolnych, takich jak zboża, nasiona roślin strączkowych, nasiona i cukier, a także produktów tak różnych, jak piasek, pasza, chemikalia, cement, części metalowe itp. Producenci wykonują je o różnych rozmiarach i konstrukcjach. Słyną z konsekwentnego wymiarowania, wytrzymałości i jakości. Torebki PP z powłoką i torby z wkładkami są idealne do pakowania produktów, które są narażone na ryzyko wycieku, od drobnych granulek, takich jak cukier lub mąka, do bardziej niebezpiecznych materiałów, takich jak nawozy sztuczne lub chemikalia. Wkładki pomagają chronić integralność produktu, unikając zanieczyszczenia ze źródeł zewnętrznych i zmniejszając uwalnianie lub absorpcję wilgoci.

Mimo wad polipropylenu takich jak wysoki współczynnik rozszerzalności cieplnej, co ogranicza jego zastosowania w wysokich temperaturach oraz łatwopalność, jest szeroko stosowany w wielu aplikacjach. Nad wadami przewyższają zalety takie jak cena, łatwa dostępność oraz proste procesy produkcji elementów z tego materiału. Mimo negatywnego wpływu na środowisko, torebki polipropylenowe używane wielokrotnie są dosyć rozsądnym rozwiązaniem w wielu przypadkach.