Zalety używania cewnika po operacji

 

Po kilku ciążach i porodach miałam problem z miejscami intymnymi, a także pęcherzem. Lekarz powiedział mi, że jeśli chcę się pozbyć nieprzyjemnych dolegliwości najlepiej będzie jak zdecyduje się na operację. Od razu się na to zgodziłam, ponieważ miałam już dosyć moich dolegliwości. Zdziwiłam się tylko, gdy lekarz powiedział mi, że przez pewien czas po operacji będę musiała załatwiać się do cewnika. Poprosiłam go o wytłumaczenie na czym polega takie cewnikowanie i czy faktycznie jest niezbędne.

Byłam cewnikowana po zabiegu ginekologicznym

cewnik urologicznyDowiedziałam się, że w trakcie operacji cewnik urologiczny jest niezbędny. Po operacji jego noszenie nie jest już konieczne, ale mimo wszystko lekarze zakładają je pacjentom, ponieważ jest to dla nich bardzo wygodne i praktyczne. W trakcie operacji cewnik chroni przed tym, żeby pacjent mimowolnie nie oddał przypadkowo moczu co mogłoby znacząco utrudnić operację. Natomiast po operacji zapewnia to komfort i intymność pacjentowi. Przede wszystkim nie musi on wstawać do toalety, gdy jest jeszcze osłabiony po znieczuleniu. Nie musi także załatwiać się do szpitalnego basenu, co zapewnia załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych w sposób intymny. Dowiedziałam się także, że samo noszenie cewnika urologicznego nie jest nieprzyjemne i nie powoduje, żadnych dolegliwości. Obawiałam się, że po tym, jak po kilku dniach cewnik zostanie zdjęty będę miała problem z utrzymaniem moczu albo będą mnie piekły miejsca intymne. Jednakże lekarz rozwiał moje obawy. Dowiedziałam się, że obecnie przy cewnikowaniu do cewki moczowej wprowadza się delikatny cewnik lateksowy lub silikonowy, dlatego nie wywołuje on żadnych skutków ubocznych dla chorego. Wręcz przeciwnie przyczynia się do tego, że rana po operacji szybciej się goi, ponieważ nie jest podrażniana przez bakterie i kwas, który znajduje się w moczu. Teraz byłam już spokojna, a kilka miesięcy później poddałam się planowanemu zabiegowi ginekologicznemu, z którego byłam bardzo zadowolona.

Faktycznie, okazało się, że wszystko to, co mówił na ten temat mój lekarz, było prawdą. Noszenie wewnętrznego cewnika urologicznego nie spowodowało mi żadnych dolegliwości bólowych, ani komplikacji po zabiegu. Byłam bardzo zadowolona, że zdecydowałam się go założyć, ponieważ obok mnie na sali leżała kobieta, która nie zgodziła się na cewnik i miała dużo większe kłopoty pooperacyjne. Teraz jestem przekonana, że takie narzędzia bardzo przydatne i cieszę się, że medycyna tak bardzo się rozwinęła, że pacjenci mogą czuć się tak komfortowo.