Zalety paneli ażurowych na ścianach

Od zawsze uwielbiam wszelkie ażurowe konstrukcje, ponieważ wydają mi się niesztampowe, a ich przestrzenny charakter sprawia, że nadają pomieszczeniom uroku i tajemniczości. Oczywiście to bardzo subiektywna opinia, jednak widać wyraźnie, że z roku na rok przybywa zwolenników podobnych rozwiązań dekoratorskich. Panele ażurowe zyskują na popularności także ze względu na ich używanie w nowej funkcji. Często są nie tylko piękną ścienną ozdobą, ale także swoistym parawanem oddzielającym pewną część pomieszczenia.

Rodzaje ażurowych paneli

panel ażurowy na ścianę salonuKonstrukcje stworzone poprzez wycinanie w nich różnych otworów i przez to tworzące niesamowite wzory są dostępne na rynku w wielu różnych odmianach. Przedmioty ażurowe nie są bowiem wykonywane tylko z jednego materiału i nie posiadają konkretnych kształtów, czy kolorów. Panele stworzone taką techniką i zawieszane na ścianach mogą zatem wyglądać bardzo różnie. Zazwyczaj są to jednak konstrukcje wytwarzane z twardych tworzyw, nie zaś włóczki, czy drucika lub ewentualnie zawarte w sztywnej oprawie i odpowiednio wzmocnione. Chodzi zapewne o to, że powinny tworzyć jakąś całość, jednak nie musi ona posiadać konkretnego kształtu. Ciekawie może prezentować się zarówno okrągły lub owalny panel ażurowy na ścianę salonu, jak i kwadratowy, czy prostokątny model zawieszany w przedpokoju zamiast lustra. Wszystko zależy przede wszystkim od potrzeb oraz preferencji estetycznych klienta. Ciekawym i bardzo nowocześnie wyglądającym (choć paradoksalnie znanym od wieków) rozwiązaniem użycia ażurowych konstrukcji jest ich umieszczanie w pomieszczeniach w celu oddzielenia pewnej przestrzeni. Chodzi przede wszystkim o możliwość wydzielenia miejsca, w którym możemy wykonywać jakieś swoje zadania w taki sposób, aby czuć się komfortowo, a jednocześnie nie być wykluczonym z możliwości korzystania i obcowania z całego pomieszczenia. Taka ścianka stworzona z ażurowego panelu jest zatem bardzo użyteczna, a przy tym zazwyczaj stanowi ciekawe rozwiązanie estetyczne. Sama mam w domu podobny panel i jestem bardzo zadowolona z jego użycia.

Osoby ceniące sobie nietypowe ozdoby naścienne oraz ciekawe rozwiązania architektoniczne powinny zastanowić się nad użyciem w swoich domach ażurowych paneli. Takie dekoracje dają nam bardzo dużo możliwości konstrukcyjnych, są dostępne w wielu różnych wariantach, dzięki czemu mogą być dostosowywane do naszych wnętrz poprzez wybór odpowiedniego kształtu, koloru, materiału i wzoru. W dodatku panele ażurowe można stosować jako ściankę pomagającą nam w wydzieleniu w pomieszczeniu pewnej dodatkowej przestrzeni.