Zaawansowana drukarka trójwymiarowa

Niedawno przekonaliśmy się, iż zamawianie podzespołów do urządzeń elektronicznych, takich jak detektywistyczne urządzenia podsłuchowe czy detektory, jest o wiele droższe niż próby stworzenia takowych samodzielnie. Na ten pomysł wpadliśmy niedawno, oglądając nowy film akcji w którym właśnie używano drukarki trójwymiarowej do naprawy elementów sprzętu elektronicznego, i postanowiliśmy sami wypróbować tą metodę, która okazała się całkiem skuteczna i bardzo tania. Jednak jedynym problemem była sama drukarka, gdyż nasz model nie należał do szczególnie zaawansowanych czy precyzyjnych.

Drukarka trójwymiarowa do precyzyjnych elementów

nowoczesne drukarki 3d - KrakówProste drukarki były bardzo dobre do wykonywania modeli o niewielkiej złożoności, pozbawionych szczegółów i nie muszących być wykonanymi precyzyjnie. Do naszych potrzeb jednak nie wystarczały, co kilkakrotnie zauważyliśmy podczas prób tworzenia części zamiennych, które nawet mimo użycia profesjonalnego, przemysłowego filamentu, jakiego używano do produkcji podzespołów, często miewały skazy produkcyjne i niedoskonałości. Spędziliśmy więc dość dużo czasu na poszukiwaniach odpowiedniego dla nas modelu w różnych sieciach, by w końcu zdecydować się na jeden konkretny typ, bardzo nowoczesny i zaawansowany. Model ten sprzedawany był tylko w jednej sieci elektronicznej, która sprzedawała nowoczesne drukarki 3d – Kraków na szczęście miał trzy sklepy owej sieci bardzo blisko centrum, więc mogliśmy bez problemu osobiście przetestować wybraną drukarkę na miejscu. Model przez nas wybrany był przeznaczony właśnie do produkcji bardzo skomplikowanych i szczegółowych wydruków i często używany był przez firmy produkujące kolekcjonerskie figurki do gier bitewnych czy nawet podzespoły do sprzętu elektronicznego. Rodzaj wydruku i filament był tu drugorzędnym wyborem, gdyż drukarka mogła współpracować z każdym materiałem, mając również rzadko spotykaną opcję użycia dwóch lub więcej filamentów jednocześnie.

Było to niesamowicie przydatną funkcją, pozwalającą na drukowanie niemal dowolnej bryły, choć takie użycie drukarki dość spowalniało jej pracę, choć w żadnym wypadku nie zmniejszało precyzji i dokładności wydruku. Model ten był również bardzo duży, niemal trzykrotnie większy niż standardowa drukarka trójwymiarowa do domowego użytku, i mógł być użyty do tworzenia bardzo dużych wydruków, które na mniejszych drukarkach nie mogły zostać stworzone z powodu rozmiarów samego urządzenia. Części które tworzyliśmy były jednak dość małe, więc była to tylko dodatkowa zaleta, choć bardzo przydatna w razie konieczności tworzenia większych elementów.