Wytrzymałe taśmy transportujące

Przenośnik taśmowy to część systemu transportująca materiał. Mówiąc ogólnie, jest zapętlony w nieskończoność na rolkach i dwóch końcowych kołach pasowych, które obracają się i przesuwają pasek wzdłuż. Pasek może mieć dowolną długość wymaganą do konkretnego zastosowania. Przenośnik taśmowy, który przenosi fosforany z kopalni w Saharze Zachodniej na wybrzeże, ma ponad sześćdziesiąt mil długości!

Zgrzewanie taśm transportujących sprawia, że są wytrzymalsze

zgrzewanie taśm transportującychTaśmy przenośnikowe można ogólnie podzielić na pasy zbrojone tkaniną / stalą i pasy z siatki drucianej. Wybór zależy od rodzaju zastosowania. Nowoczesne fabryki wytwarzają taśmy przenośnikowe w sposób ciągły. Oprócz zwiększenia wydajności produkcji metoda ta zapewnia dłuższe długości bez łączenia. To z kolei zmniejsza koszty instalacji i konserwacji paska. Natomiast zgrzewanie taśm transportujących zwiększa ich odporność. Mówiąc prościej, pas jest wytwarzany poprzez zatopienie materiału wzmacniającego – materiału tekstylnego, płótna, nylonu, kordu stalowego lub ich kombinacji – w płytach polimerowych, zwykle gumowych, i wulkanizację go. W dużej mierze liczba i rodzaj warstw (warstw materiałów wzmacniających) to główne czynniki decydujące o wytrzymałości pasa. Taśmy przenośnikowe wzmocnione drutem stalowym, w których linki są wstępnie napięte, są wyjątkowo mocne. Stosowane są głównie w wydobyciu i przeładunku ciężkich materiałów. Górnictwo podziemne wymaga ognioodpornych pasów. Asortyment obejmuje również pasy odporne na oleje, chemikalia i ciepło / zimno oraz pasy odporne na kwasy i zasady. Pasy z siatki drucianej mają dobre właściwości odporne na ciepło i zimno. Dostępne z różnymi rodzajami oczek. Niektóre mają ciasno tkaną siateczkę. W innych oczka siatki są duże i umożliwiają przepływ powietrza i czyszczenie strumieniem wody. Pasy z siatki drucianej mogą przenosić lekkie lub duże obciążenia. Mogą być stosowane w piekarniach, liniach kuchennych i do mrożonek. W czasie eksploatacji pasy mogą się poluzować. Można to skorygować za pomocą napinaczy, które mogą być obsługiwane automatycznie lub ręcznie. W przypadku systemów przenośników o dużym nachyleniu i dużej prędkości wymagany jest specjalny rodzaj taśmy. Wyboru przenośnika taśmowego należy dokonać po zasięgnięciu porady eksperta. Producenci i konsultanci byliby chętni do pomocy.

W nowoczesnych fabrykach taśmy przenośnikowe są produkowane w sposób ciągły. Oprócz zwiększenia wydajności produkcji metoda ta zapewnia dłuższe długości bez łączenia. To z kolei zmniejsza koszty instalacji i konserwacji paska. Górnictwo podziemne wymaga ognioodpornych pasów. Asortyment obejmuje również pasy odporne na oleje, chemikalia i ciepło / zimno oraz pasy odporne na kwasy i zasady.