Wymiary frontów kuchennych – wskazówki do samodzielnego projektowania

Aby zaprojektować zestaw mebli kuchennych samodzielnie, niezwykle ważne jest prawidłowe obliczenie wymiarów frontów kuchennych, ponieważ konfiguracja, cena końcowa, wygląd oraz prawidłowe otwieranie i zamykanie szafek w dużej mierze od nich zależeć. Jeśli więc jest się na etapie planowania swojej przyszłej kuchni, to najprawdopodobniej już trzeba kupić gotowe fronty od producenta, który zaoferuje produkty o niestandardowych i standardowych wymiarach.

Jak obliczyć wymiar frontów kuchennych?

fronty mdf na wymiarZanim zaczniemy obliczać i projektować, zastanówmy się, jaka jest różnica między tymi kategoriami. Fronty o niestandardowych wymiarach, czyli według osobistych wyliczeń to dobra metoda planowania przestrzeni kuchennej. Pozwala jak najefektywniej wykorzystać dostępną przestrzeń, zoptymalizować wypełnienie zestawu kuchennego i wdrożyć niestandardowe rozwiązania. Należy pamiętać, że wykonanie frontów niestandardowych trwa kilka dni dłużej. W ostatnich latach producenci, podążając za zapotrzebowaniem nabywców, zaczęli produkować standardowe fronty do kuchni z niskim lub bardzo wysokim sufitem i okazuje się, że bardziej opłacalne i łatwiejsze jest sporządzenie projektu, maksymalnie dostosowując się do standardowych wymiarów frontów, ale w razie potrzeby zleca się wykonanie produktów o niestandardowej szerokości czy wysokości. Fronty mdf na wymiar i ich produkcja nie wymaga rekonfiguracji sprzętu, dzięki czemu ich wykonanie wymaga mniej pracy i czasu. W przypadku różnych producentów standardowe rozmiary różnią się nieznacznie, dlatego należy wyjaśnić dokładne parametry. Wymiary te są istotne dla wszelkich elewacji: drewnianej, MDF, płyty wiórowej. W końcu najważniejsze jest przestrzeganie prawidłowych proporcji, aby otwarcie-zamykanie i wygląd szafek były prawidłowe. Teraz zacznijmy obliczać gabaryty elewacji. Ogólna zasada obliczeń jest prosta, gdyż szerokość i wysokość fasady powinna być mniejsza niż szerokość i wysokość szafy, dlatego od dowolnej szerokości i wysokości szafy należy odjąć przerwę technologiczną.

Dla wszystkich frontów kuchennych lepiej wykonać osobne obliczenia, ponieważ w ten sposób unikniemy nieodwracalnych błędów. Przykład – jak obliczyć szerokość fasady dla szafki z dwojgiem drzwi na zawiasach? W takim przypadku należy odjąć dodatkowe pięć milimetrów od szerokości szafki na szczelinę między dwojgiem drzwi na zawiasach. A jak obliczyć szerokość elewacji dla korpusu przylegającego do ściany? Jeżeli obudowa przylega do ściany, od szerokości obudowy odejmij 5 mm szczeliny od ściany 3 mm szczeliny z frontem.