Wykorzystanie siłowników pneumatycznych w przemyśle

Ciężki przemysł nie jest w stanie obyć się bez specjalistycznych zespołów maszyn, za pomocą których tworzone są produkty. Różne technologie mieszają się w takich liniach produkcyjnych i niekiedy trudno wybrać odpowiednią. Do poruszania niektórymi elementami istnieją różne media. Stosuje się zarówno napędy elektryczne, hydrauliczne jak i pneumatyczne. Tutaj chciałbym przedstawić tą ostatnią i omówić jej wady i zalety.

Siłownik pneumatyczny w liniach produkcyjnych

siłowniki pneumatyczneCzasem linia produkcyjna musi zamknąć jakąś zasuwę oraz przemieścić jakiś element. Często taką pracę wykonują siłowniki, które sprawdzają się w niej idealnie. Siłowniki występują w dwóch typach w zależności od medium jakie je napędza. Są siłowniki hydrauliczne, gdzie to ciecz jest siłą wprawiającą je w ruch oraz siłowniki pneumatyczne napędzane ciśnieniem powietrza. Te drugie są dużo częściej używane, a to za sprawą kilku rzeczy. Po pierwsze i chyba najistotniejsze siłowniki pneumatyczne są dużo tańsze niż hydrauliczne co wynika bezpośrednio z dużo prostszej konstrukcji i użytych materiałów. Pneumatyka także w przeciwieństwie do hydrauliki działa na dużo niższych ciśnieniach roboczych. W typowych przemysłowych instalacjach to ciśnienie wynosi zwykle około ośmiu bar i jest wystarczające dla większości zastosowań. Cała instalacja pneumatyczna nie wymaga także skomplikowanych układów pomp hydraulicznych i wystarczy tak naprawdę tylko sprężarka o odpowiedniej mocy i zbiornik o pojemności, która gwarantuje płynną pracę urządzeń. Regeneracja siłowników hydraulicznych jest dość prosta i wystarczy tylko zakupić zestawy naprawcze, aby samemu w obrębie zakładowego warsztatu doprowadzić go do stanu używalności. Siłownik pneumatyczny nie powinien być jednak używany w przypadku wystąpienia dużych obciążeń gdyż w takim przypadku lepiej radzą sobie siłowniki hydrauliczne. Siłownik pneumatyczny nie powinno się także stosować w sytuacjach gdy konieczna jest precyzja wykonania skoku siłownika, gdyż sprężone powietrze nie daje płynności przesuwu, tylko działa w sposób skokowy. Innymi słowy praca siłownika pneumatycznego powinna być traktowana jako binarna, czyli siłownik może być tylko zamknięty lub otwarty, inne stany są tylko wynikiem nieprawidłowej jego pracy.

Praca ze sprężonym powietrzem nie powoduje także wycieków płynów jak w przypadku hydrauliki ani nie ma konieczności ich ciągłego uzupełniania i pilnowania poziomu. Dlatego można powiedzieć, że urządzenia pneumatyczne są w zasadzie bezobsługowe. Istnieją jednak pewne oleje, które dolewa się za pomocą specjalnych dozatorów do powietrza, aby smarowały i konserwowały urządzenia napędzane tym medium.