Wydajne pompy na kemping

Z wody nie można zrezygnować – jest niezbędna. Niestety, jest ciężko i dlatego transportujemy ją w ograniczonych ilościach. Musimy odpowiednio dbać o jej prawidłowe przechowywanie, wiedzieć, jak postępować z brudną wodą oraz ze sprzętem i całą instalacją wodną. Podczas projektowania instalacji należy pamiętać, że średnie zużycie wynosi 8l/doba na osobę.

Rodzaje pomp na kemping

pompy do kempinguCzystość przechowywanej wody zależy od: jakości zatankowanej wody wodociągowej, czystości naszych zbiorników (osady na ściankach zbiorników), czasu przechowywania (najlepiej całkowicie opróżnić zbiorniki przed nalaniem czystej wody) oraz temperatury – im szybciej nagrzewa się zbiornik, tym więcej bakterii się namnaża. Każdy chciałby uniknąć zachorowania w czasie urlopu. W celu dezynfekcji wody stosuje się preparaty na bazie chloru i/lub srebra. Inną metodą jest zastosowanie lampy UV. Skuteczne jest też odpowiedni filtr zakładany na kran. Ważne dla systemu wodnego jest zamontowanie zaworu spustowego ze zintegrowanym kurkiem w najniższym punkcie instalacji, którego celem jest opróżnianie całej instalacji z wody przed sezonem zimowym (ochrona przed zamarznięciem wody w instalacji). Jest to też zabezpieczenie przed nadciśnieniem w podgrzewaczu wody. Pompy do kempingu dzielą się na dwa rodzaje: zanurzeniowe i ciśnieniowe. Pierwsza jest zanurzona w zbiorniku z wodą (leży na dnie) i, aby woda płynęła w kranie, pompa, musi być podłączona do prądu. Oznacza to, że każdy kran musi mieć zamontowany mikorwłącznik. Przez odkręcenie kurka zostaje zamknięty obwód prądu połączony z pompką. Pompa ciśnieniowa automatycznie utrzymuje stałe ciśnienie w całej instalacji wodnej. Jest montowana np. w schowkach. Takie rozwiązanie jest o wiele bardziej komfortowe. Woda płynie z kranu jak w domu pod wpływem ciśnienia instalacji. Korzystne jest zainstalowanie zaworu zwrotnego w celu uniemożliwienia cofania się słupa wody do zbiornika i zapowietrzenie instalacji. Zbiornik wody brudnej powinien mieć łatwo dostępny spust, odpowietrzenie, syfon i w razie potrzeby ogrzewanie.

Wodę z sieci wodociągowej można podłączyć bezpośrednio do instalacji w przyczepie tylko po zredukowaniu ciśnienia. Do tego służą specjalne reduktory montowane już w całych klapkach serwisowych do założenia na zewnętrzną ścianę przyczepy albo luzem. Możliwe jest wtedy (po założeniu dodatkowego zaworu zwrotnego) korzystanie z wody wodociągowej w przyczepie. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie zaworu pływakowego w zbiorniku z czystą wodą, gdy poziom wody opadnie, zawór pływakowy otwiera dopływ wody wodociągowej.