Wybrać zlew kompozytowy czy granitowy?

 

Ważnym elementem każdej kuchni jest strefa zmywania. Większość z nas ma już zmywarki, które wyręczają nas ze zmywania naczyń nie mniej jednak zlewozmywak jest nadal potrzebny. Wybór zlewów kuchennych na rynku jest ogromny. Możemy wybierać i przebierać w różnych kształtach, kolorach, materiałach. Możemy wybrać taki z ociekaczem lub bez, podwieszany i do szafek narożnych. Nie mniej jednak daje się zauważyć, że w ostatnich latach bardzo popularne stały się zlewozmywaki granitowe.

Różnice między zlewozmywakiem kompozytowym a granitowym

zlewozmywaki wykonane z granituJeśli mówimy o zlewozmywakach granitowych to należy zacząć od wyjaśnienia dwóch pojęć. Są zlewozmywaki wykonane z granitu i zlewozmywak granitowe. Różnica wydawało by się niewielka w samej nazwie, a jednak znacząca jeśli mówimy o materiale, z którego zostały zrobione. Zlewy wykonane z granitu są niesamowicie trwałe. Są dostępne w wielu kolorach dzięki czemu możemy łatwo dopasować je do każdego wystroju. Cena jednak za taki zlewozmywak może być dość wysoka i wynosić od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Trzeba wziąć pod uwagę, że jest to jednak koszt poniesiony raz na kilka lat. Taki wydatek świadczy również o wysokiej jakości przedmiotu. Jego cena jest podyktowana wieloma elementami takimi jak koszt pracowni projektowej, która nada mu unikalny kształt, specjalne maszyny, technologia produkcji i koszty badań. Tańszą alternatywą są zlewy granitowe czyli kompozytowe. W ich skład wchodzą 2 kompozyty. Pierwszy jest materiałem konstrukcyjnym, drugi lepiszczem. W tym przypadku konstrukcję stanowi piasek kwarcowy, spoiwem jest żywica, która zapewnia elastyczność i spójność. Za zwyczaj piasku jest 80% pozostałe 20% to spoiwo.  Możemy  również wybrać zlew kompozytowy w składzie nie z piaskiem ale zmielonym granitem. Tymczasem zlewozmywaki wykonane z granitu są w 100% naturalne. Mogą być cięte z bloków granitowych i wydrążone w środku oraz oszlifowane. Niestety nie są już tak elastyczne jak kompozytowe. Potrafią także sporo ważyć. Najmniejsze od 8-10 kg, większe nawet 20 kg. Na pierwszy rzut oka może być je trudno rozróżnić zwłaszcza jeśli kupujmy przez internet gdzie często oglądamy nierealne zdjęcia a wizualizacje komputerowe.

Niezawodny zlew i funkcjonalny to podstawowy każdej kuchni. To on ułatwia nam przygotowywanie posiłków. Należy zwrócić uwagę nie tylko na materiał, z którego został wykonany, ale także na jego wielkość. Powinny się w nim mieścić wszystkie naczynia i garnki, które posiadamy. Zlewy wykonane z granitu świetnie sprawdzą się nie tylko w kuchni, ale także w naszej łazience.