Wybór odpowiedniego domy opieki

Niegdyś panicznie bałam się myśli, że moi rodzice mogliby trafić do domu opieki. Wydawało mi się, że byłaby to moja życiowa porażka, ponieważ nie zasłużyli na taki los i nie chciałabym im podobnego zgotować. Życie weryfikuje jednak wiele rzeczy. Okazało się, że mój tata niespodziewanie zmarł w dość młodym wieku, zaś mama, kiedy ukończyła siedemdziesiąt lat, sama (nie mówiąc mi o niczym) postanowiła przeprowadzić się do domu spokojnej starości. Początkowo nie podobała mi się ta decyzja, jednak z czasem ją zaakceptowałam.

Dobry dom całodobowej opieki

całodobowe domy opieki łódźMoja mama od wielu lat boryka się z wieloma ciężkimi schorzeniami. Przede wszystkim nękają ją choroby narządów ruchu, co znacząco utrudnia jej poruszanie się. Obecnie korzysta z kul, a niebawem będzie zmuszona jeździć na wózku inwalidzkim. Na szczęście jej stan ostatnio bardzo się poprawił, dzięki temu, że trafiła do domu spokojnej starości. Początkowo, jak już wspomniałam, nie podobał mi się ten pomysł, jednak szybko zrozumiałam, że w takim miejscu będzie miała najlepszą opiekę. Dziś codziennie może cieszyć się nie tylko z przebywania w pięknym miejscu, ale także z wielu zabiegów rehabilitacyjnych (odbywających się m.in. w nowoczesnym basenie), które znacząco poprawiają stan jej zdrowia. Jeśli chodzi o całodobowe domy opieki Łódź to miasto, w którym występuje ich całkiem sporo. Zanim jednak zdecydujemy się na któryś z nich, warto zadać sobie pytanie, czego dokładnie oczekujemy. Część osób starszych chce jedynie przebywać z innymi seniorami, aby móc się cieszyć czyimś towarzystwem, zaś inni potrzebują konkretnej pomocy medycznej i profesjonalnego sprzętu medycznego. Oczywiście istnieją państwowe jednostki, do których możemy się udać, jednak należy pamiętać, że zazwyczaj nie są one tak dobrze wyposażone i nie zaoferują nam tak wiele, jak prywatne obiekty. Oczywiście kwestie finansowe mają niebagatelne znaczenie, jednak istotniejsze jest to, aby odpowiednio wcześnie zapisać się do takiej instytucji. Kolejki bywają bowiem spore. Moja mama musiała czekać ponad pół roku na przyjęcie, pomimo że samodzielnie opłaca wszystkie składki.

Wybór domu seniora odpowiedniego dla nas lub naszych bliskich nie jest rzeczą prostą. Przede wszystkim jednak należy się pozytywnie nastawić na tego typu doświadczenie. Nie wiem, jak sprawa wygląda w innych miastach naszego kraju, ale łódzkie placówki są bardzo dobrze dostosowane do potrzeb różnych grup seniorów. Przed wyborem konkretnego domu opieki warto wybrać się do niego, aby osobiście go zobaczyć i porozmawiać z jej pensjonariuszami.