Wybieramy akcesoria do gramofonów

Lista dostępnych na rynku akcesoriów do gramofonów jest spora. Pozwalają one nie tylko wpływać na jakość brzmienia gramofonu, ale także na jego bezawaryjność czy żywotność. Dodatkowo, decydując się na wymianę poszczególnych elementów, bądź dodając nowe, możemy w znacznym stopniu wpływać na jakość dźwięków. Czy rzeczywiście nabywcy gramofonów koniecznie dobierają dodatkowe akcesoria? Które z nich są korzystnym zakupem i warto się na nie zdecydować w przypadku, kiedy zależy nam na jakości brzmienia?

Porównujemy przydatne akcesoria do gramofonów

przydatne akcesoria do gramofonówProces odtwarzania płyt winylowych jest znacznie bardziej skomplikowany, niż wielu osobom się wydaje. Wynika to między innymi z faktu, że zarówno gramofon, jak i igły są bardzo delikatne i muszą działać w idealny sposób, aby możliwe było uzyskanie doskonałego rezultatu dźwiękowego. Warto zakupić przydatne akcesoria do gramofonów. Zarówno same gramofony, jak i wkładki są wrażliwe na kurz, a czyszczenie ich zwykłymi ściereczkami może powodować zarysowania czy zadrapania. Nawet na nowych, dopiero wyjętych z koperty płytach mogą znajdować się drobinki pyłu. Z tego powodu warto zdecydować się na zakup specjalnej szczoteczki, za którą nie powinno nam wyjść więcej, aniżeli 100 zł. Dodatkowo, jeśli gramofon nie jest wyposażony w slipmatę, możemy ją zakupić dodatkowo. Należy jednak w tym kontekście pamiętać, że nie każda dostępna na rynku mata sprawdzi się do konkretnego gramofonu. Stosowanie grubych mat w niektórych przypadkach może powodować zmianę geometrii układu płyty i igły. Zamiast nich w takich przypadkach mogą sprawdzić się cienkie maty filcowe albo korkowe. Oprócz tego do tanich gramofonów bardzo rzadko dodawany jest docisk, który ma postać metalowego krążka z dziurką w środku i jest kładziony na płytę w celu jej ustabilizowania. Porządne metalowe dociski kupimy za kwotę od 100 zł do około 200 zł. Nie jest to duży wydatek, a z pewnością zauważymy zalety stosowania takiego rozwiązania i lepszą jakość dźwięków.

Osoby posiadające sporą kolekcję płyt winylowych, powinny zaopatrzyć się w specjalne płyny do ich czyszczenia lub specjalne myjki umożliwiające kąpiel płyt. Buteleczkę płynu do czyszczenia igieł gramofonowych kupimy za kilkadziesiąt złotych, natomiast profesjonalne myjki będą znacznie większym wydatkiem. Takie myjki przydadzą się zwłaszcza osobom posiadającym większą ilość płyt winylowych, co najmniej kilkanaście sztuk. Wszystkie wymienione akcesoria, a także wiele innych, może nam się przydać w czasie użytkowania gramofonu.