Wnętrze w stylu industrialnym

Styl industrialny, nazywany również loftowym, czy też przemysłowym, narodził się na świecie w latach 50. XX wieku. W tym okresie niepodzielnie panowała recesja, podczas której zaczęły pustoszeć przemysłowe obiekty wielkopowierzchniowe, takie jak magazyny, fabryki, hale, a także domy towarowe. Zaczęto więc zastanawiać się, jak dobrze wykorzystać i zaaranżować tego typu obiekty. Początkowo zagospodarowano je do celów typowo mieszkalnych przez okolicznych artystów, którzy stawali się prekursorami stylu industrialnego.

Czym charakteryzują się wnętrza industrialne?

komody rtv industrialneStyl industrialny cechuje się dużą i otwartą przestrzenią, wysokimi pomieszczeniami, sporymi oknami usytuowanymi przy suficie oraz brakiem ścianek działowych i barier oddzielających pomieszczenia. Z kolei meble to twory przypominające fabryczne wyposażenie, wykonane w sposób prosty, wręcz minimalistyczny, głównie z metali. Meble w tym stylu zostały stworzone z myślą o stylu życia artystów, którzy jako pierwsi rozpoczęli przekształcanie poprzemysłowych hal w obiekty mieszkalne. Styl ten kojarzy nam się w pierwszej kolejności z rozmachem i ogromną swobodą, wolnością, a zarazem ekskluzywnością i wyrafinowaniem. Z drugiej strony, dzisiejsze wnętrza wzbogacone są w różnorodne dodatki industrialne, które przypominają o fabrycznej przeszłości pomieszczeń bądź też chcą je imitować. Loft kojarzy się z różnego rodzaju odkrytymi instalacjami elektrycznymi i hydraulicznymi. Często spotkać można tu surowe ceglane mury, dźwigary, podsufitowe stalowe konstrukcje, kratownice, podwieszenia czy dźwigary. Warto podkreślić, że zarówno meble industrialne, jak i cały styl, charakteryzują się również funkcjonalnym minimalizmem. Brak zbędnych osób i innych elementów, które mogą zaburzyć otwartą przestrzeń, to podstawa tego stylu. Industrialne meble, w komody rtv industrialne, szafy, regały, charakteryzują się swego rodzaju powściągliwością i doskonale uzupełniają surowe mury, otwarte i puste przestrzenie oraz surowy charakter wnętrza industrialnego. Do najczęściej spotykanych mebli należą metalowe meble, wykonane w ciemnych barwach, czasem wzbogacane cieplejszymi dodatkami w postaci jasnych blatów czy oparć krzeseł.

Chcąc stworzyć wnętrze w industrialnym stylu, należy pamiętać o dodatkach. Duże lampy, zegary, lustra, stare maszyny do pisania – wszystkie te przedmioty mogą nadać naszemu mieszkaniu niepowtarzalny charakter. Ich styl oraz forma nawiązują bezpośrednio do minionego wieku. Obecnie ten styl zyskuje na coraz większej popularności, również w Polsce. Powoli odchodzimy od przytulnych pomieszczeń, w przyjaznych barwach na rzecz minimalistycznych aranżacji, w chłodnych kolorach.