Uzdatnianie wody ze studni i z wodociągów

Właściciele domów jednorodzinnych z własnym ujęciem wody często borykają się z licznymi problemami, dotyczącymi jakości czerpanej ze studni wody. Zazwyczaj jej jakość nie spełnia norm wody przeznaczonej do użytku w gospodarstwie domowym i konieczne jest jej uzdatnianie. Najczęstszym problemem wody ze studni jest zbyt duża zawartość żelaza i manganu. Taki skład wody powoduje jej nieprzyjemny smak i zapach, a także zabrudzenia i osad na ceramice. Jednak to nie jedyne parametry wody, które spędzają nam sen z powiek.

Stacje uzdatniania wody – praktyczne porady

najlepsza stacja uzdatnianiaWoda czerpana z wodociągów najczęściej także wymaga uzdatnienia. W tym wypadku głównym problemem jest jej twardość, co spowodowane jest obecnością wapnia i magnezu. Zbyt twarda woda stanowi zagrożenie dla sprzętu AGD w naszym domu, takiego jak pralka i zmywarka. Również podgrzewacze wody, jak piecyki gazowe, narażone są na odkładający się w nich kamień, tracą na ekonomii działania, a w rezultacie na żywotności. Jedynym dobrym rozwiązaniem będzie inwestycja w stację uzdatniania wody dla całego domu. Najlepsza stacja uzdatniania to taka, która dopasowana jest do naszych wymagań. Zatem punktem wyjścia powinna być analiza próbek wody, w jaką zaopatrywane jest nasze gospodarstwo domowe. Najprościej będzie zanieść pobraną próbkę do pobliskiego sanepidu, gdzie zostanie poddana szczegółowej analizie. Posiadając już konkretne wyniki, możemy podjąć decyzję o tym, jaka będzie najlepsza stacja uzdatniania wody w naszym wypadku. Chodzi przede wszystkim o odpowiednie dobranie złoża, mającego oczyszczać wodę z niepożądanych pierwiastków. Budowa całego urządzenia i jego rozmiar sprawia, iż najlepszym miejscem na stację uzdatniania będzie pomieszczenia gospodarcze, w pobliżu wejścia instalacji wodnej do domu. Pamiętajmy jednak, że musi to być pomieszczenie, w którym temperatura nie spada poniżej zera. Konieczny jest także dostęp do odpływy kanalizacyjnego, z uwagi na to, że złoże w stacji musi być okresowo płukane (regenerowane), a popłuczyny nie nadają się do dalszego użytku.

Praca stacji uzdatniania wody jest automatyczna, jednak niezbędna jest jej kontrola i stały monitoring z naszej strony. Konieczne jest regularne sprawdzanie poziomu soli w zbiorniku regeneracyjnym i ewentualne jej uzupełnianie. Dobrze jest także kontrolować okresowo parametry wody, zarówno przed, jak i po uzdatnieniu. Niezbędna jest także kontrola ciśnienia wody w instalacji, oraz okresowe czyszczenie użytych filtrów. Samo złoże wymienia się co kilka lat, w zależności od jego rodzaju.