Trzymaj owady na dystans

 

Atakujące letnimi wieczorami komary potrafią skutecznie uprzykrzyć nam życie. Są miejsca, w których naprawdę trudno się od nich odgonić. Szczególnie w lipcu, kiedy to piękne, słoneczne lato z występującymi na przemian opadami deszczu stwarza idealne warunki do wylęgu tych małych i uciążliwych istot. Nie mniejszym problemem są osy i szerszenie, których ugryzienie może stanowić ogromny powód do obaw wśród alergików. Warto zatem zadbać o odpowiednią ochronę swojego domu przed nawiedzającymi nas owadami.

Dlaczego lampy na owady są skuteczne?

lampa uv na owadyŚrodki chemiczne, jakimi zwykle pryskamy siebie i nasze dzieci dla ochrony przed ugryzieniami może i są skuteczne, jednak nie sposób pryskać się bez przerwy, nawet chcąc spędzić wieczór na własnym tarasie. Nie bez znaczenia jest też fakt, że te sztuczne preparaty nie są obojętne dla środowiska, a czasem i naszego zdrowia. Warto posłużyć się sprejem przeciwko owadom, kiedy wybieramy się na wycieczkę na łono natury, jednak urzędując na własnym terenie dobrze jest zabezpieczyć się w inny sposób. Skuteczna okazuje się być lampa uv na owady. Zasada jej działania jest bardzo prosta: zwabić owada i go unieszkodliwić. Emitowane przez lampę promienie UV-A wabią komary, muchy, osy oraz pozostałe owady latające, przy czym są zupełnie nieszkodliwe dla człowieka. Tak zwabiony w pułapkę owad nie ma już żadnej drogi ucieczki. Co dzieje się z nim dalej, to zależy od modelu lampy. Lampa uv na owady rażąca posiada specjalną kratkę rażącą ofiarę prądem. Nawet większe stworzenia, takie jak osy czy szerszenie, nie mają żadnych szans. Jednak w przypadku tych modeli lamp należy pamiętać, że nie są one przeznaczone do miejsc, gdzie dokonywana jest obróbka pokarmu, szykowanie jedzenia, itp. Innymi słowy lampa rażąca nie będzie się sprawdzać w kawiarni, restauracji czy piekarni, ponieważ istnieje ryzyko, że porażony owad rozpadnie się na drobne kawałki, które przez przypadek dostaną się do jedzenia. Inny model to lampa lepowa, wyposażona w lepy, do których przykleja się zwabiony owad. Lep na muchy niegdyś był bardzo popularnym widokiem w wielu domach (choć widok przylepionych owadów nie należał do przyjemnych). Obecnie połączenie lepu z lampą uv oraz umieszczenie wszystkiego w estetycznej obudowie, to doskonały sposób na muchy i inne owady.

Jednym z najnowszych dostępnych modeli lamp na owady są lampy wiatrakowe. Ich przewaga polega na tym, że nie trzeba zmieniać lepów, a zwabione owady nie giną, nie ma więc ryzyka dostania się zanieczyszczeń do jedzenia. Zwabione promieniowaniem owady zasysane są przez niewielki wiatraczek do specjalnego pojemnika, skąd nie mają szans się wydostać. To od nas zależą ich dalsze losy, możemy je po prostu wypuścić. Pamiętajmy, że większość lamp możemy z jednakowym powodzeniem wykorzystywać w domu, jak i na zewnątrz.