Tabela wartości odżywczych produktów spożywczych

Każdy z nas powinien posiadać podstawowe informacje na temat produktu, który kupuje. Aby to osiągnąć powinniśmy czytać standardowe dane na etykietach produktu. Jednak często okazuje się, że wcale nie jest to takie proste, nie wiemy ile jakiego składnika powinniśmy dostarczyć do naszego organizmu. Jednak nasze zapotrzebowanie na pewne składniki różni się w zależności od wieku, masy ciała oraz wykonywanej na co dzień aktywności fizycznej.

Odczytywanie tabeli wartości odżywczych produktów spożywczych

tabele wartości odżywczych produktów spożywczychNa etykietach są bardzo ważne informacje. Na przedniej etykiecie znajduje się zazwyczaj numer partii produkcyjnej oraz termin przydatności do spożycia. Na tylnej etykiecie znajdują się najczęściej wartości odżywcze i energetyczne danego produktu. Tabele wartości odżywczych produktów spożywczych wskazują ile poszczególnych składników posiada produkt oraz co przy jego spożyciu dostarczamy do organizmu. Tabele wartości odżywczych dotyczące podstawowych produktów są dostępne na stronach internetowych. Dlatego przygotowując posiłki samemu, war zapoznać się z wartościami odżywczymi dla poszczególnych składników naszych potraw. Jest to ważne przede wszystkim do tego, aby wiedzieć ile danego składnika dostarczamy do naszego organizmu. Wiadomo, że nie możemy dostarczyć za dużo danego składnika, ponieważ również prowadzi to do wielu schorzeń czy złego samopoczucia. Jednak przykładowo niedobór białka będzie skutkował nieprawidłowym funkcjonowaniem naszych mięśni oraz do innych schorzeń. Musimy wiedzieć, co uzupełniać powinien nasz organizm, co powinniśmy mu dostarczyć w posiłkach. Nie jest to proste, ponieważ wyliczenie składników odżywczych dla każdego jest indywidualne i powinien dokonać tego dietetyk. To właśnie taka osoba odpowiada za wyliczenie wszelkich składników a my dzięki poradzie dietetyka możemy zjadać to, co chcemy i cieszyć się zdrowym organizmem oraz piękną figurą. Przecież również o stan naszej figury walczymy zdrowo się odżywiając i wybierając te składniki, które maja zmniejszoną ilość kaloryczną. Jednak to nie ilość kalorii jest najważniejsza a ich jakość.

Zdrowe jedzenie to jedzenie o prostym składzie, posiadające jak najwięcej potrzebnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu składników mineralnych, witamin czy aminokwasów. Każdy z tych wymienionych składników odpowiada za pełnienie w produkcie odpowiednich funkcji. Bardzo ważne jest ich uzupełnianie oraz znajomość funkcji poszczególnych składników. Musimy znać podstawowe informacje, jeśli chcemy się zdrowo odżywiać.