Standardowe bawełniane podobrazia dla amatorów

Jak zacząć przygodę z malarstwem? Takie pytanie zadaje sobie wielu amatorów sztuki. Dzięki gotowym podobraziom do malowania, można w łatwy sposób skompletować podstawowe elementy warsztatu malarza-amatora. To właśnie płótno malarskie jest pierwszym i najważniejszym elementem takiego warsztatu. Ważne są oczywiście farby i grunty oraz pędzle. Bawełniany materiał idealnie nadaje się na krosno do malowania obrazów. Zbity splot pozwala na przygotowanie rysunku ołówkiem i następnie wypełnienie konturów farbami.

Bawełna jako naturalna tkanina do malowania obrazów

bawełniane podobraziaObrazy najlepiej malować na naturalnym płótnie. Od wieków w warsztatach i pracowniach malarskich, pojawiały się tkane podobrazia. Jako krosna służyły materiały lniane i bawełniane. Ich zaletą jest trwałość, chłonność i kolor. Białe bawełniane podobrazia pozwalają na wykonanie najlepszych rysunków. Pierwszym etapem jest gruntowanie. Następnie wykonywany jest szkic, czyli rysunek przygotowawczy. Na tych etapach możliwe są korekty i poprawki w kompozycji. Dopiero ostatnim etapem jest malowanie, czyli nanoszenie farb na podobrazie. Bawełniane podobrazia idealnie sprawdzają się w przypadku klasycznych technik malarskich: olejnych, temperowych i akrylowych. W przypadku pasteli i akwareli dobrze sprawdzają się tektura i karton. Dlatego przed zakupem podobrazia warto zadać sobie pytanie, jaką techniką będzie wykonany obraz. Solidne płótno bawełniane dobrze współgra z wszystkimi profesjonalnymi i półprofesjonalnymi farbami malarskimi. Gotowe podobrazia ułatwiają pracę malarza i usprawniają cały proces twórczy. Każdy może wybrać odpowiedni format płótna malarskiego. Dostępne są różne formaty, od bardzo małych, które służą do malowania tzw. miniatur, do bardzo dużych formatów, odpowiednich dla panoram i portretów. Największe płótna nadają się do dużych kompozycji klasycznych oraz nowoczesnych, np. do kompozycji związanych z malarstwem abstrakcyjnym. Można też zamówić nietypowe krosna do bardzo dużych kompozycji. 

Wśród materiałów używanych do produkcji podobrazi malarskich, dominuje bawełna oraz len. Bawełniane krosna są bardzo popularne i znacznie tańsze od lnianych. Ich zaletą jest śnieżnobiała barwa, o neutralnych właściwościach. Dzięki temu łatwiej można dopasować barwy i wykonać rysunek przygotowawczy. NA bawełnianym podobraziu można tworzyć zarówno kompozycje klasyczne, jak i nowoczesne abstrakcje. Łądne pejzaże, krajobrazy, panoramy i portrety dobrze wychodzą na bawełnianym materiale. koszt zakupu jest też niewielki.