Soczewki zamiast okularów

Zapewne słyszałeś o soczewkach, które są odpowiednie dla osób z astygmatyzmem, jednak nazwa niewiele mówi i poszukujesz więcej informacji na ten temat. W paru zdaniach spróbuję przybliżyć Tobie sposób ich działania oraz to czym powinieneś kierować się przy zakupie tego typu soczewek. Nie jest to trudne, wystarczy nabyć paru informacji. Dodatkowo poza ich odpowiednio dobranym kształtem nie różnią się bardzo od klasycznych soczewek kontaktowych.

Soczewki dla astygmatyków

soczewki toryczneAstygmatyzm jest powszechną zmianą w rogówce oka, która skutkuje tym, iż nie jest ona idealnie okrągła. Najlepszym rozwiązaniem na to, aby nasz wzrok był lepszy są soczewki toryczne. Czym jest taka soczewka? Najprościej można wyjaśnić to tak, iż ma ona określony kształt. Standardowe soczewki mają powierzchnię sferyczną, która można porównać do przeciętej na pół piłki siatkowej. A toryczne? W geometrii jest figura o nazwie torus kształtem przypominająca obwarzanek. Soczewka toryczna przypomina przecięty na pół obwarzanek. Co zmienia kształt takiej soczewki? Przede wszystkim kształt soczewki torycznej sprawia, że wartość mocy refrakcyjnej lub mocy skupiającej soczewki są różne w przekroju pionowym i poziomym. Moc refrakcyjna ulega zmianie w zależności od obszaru soczewki. Jakie wybrać soczewki toryczne? Najważniejsze jest to, aby przepisał nam je lekarz, który odpowiednio dopasuje nam soczewki do naszego wzroku i oczu. Są to soczewki, których nie należy kupować na własną rękę, ponieważ mają one odpowiednie krzywizny i wycięcia. Każdy ma inne oczy i nie możemy ryzykować pogorszeniem wzroku, dlatego musimy skonsultować dobór ze specjalistą. Soczewki toryczne mimo swojego przeznaczenia dla astygmatyków nie są inne od zwykłych soczewek kontaktowych. Dalej możemy wybrać kolor soczewki bądź zostawić je bezbarwne. Jest również podział na okresy wymiany. Znajdziemy tutaj opcję jednodniową, jak i na dłuższe odcinki czasu. Trzeba również zwrócić uwagę na to, iż specjalista pomoże nam dobrać miękkość soczewki do naszych potrzeb, ponieważ są soczewki zrobione z tworzywa miękkiego, tworzywa sztywnego gazoprzepuszczalnego (RGP) lub tworzywa twardego. 

Soczewki toryczne dla osób z astygmatyzmem nie różnią się wiele od zwykłych soczewek. Można dobrać materiał do potrzeb prowadzonego przez nas trybu życia, jak również i skupić się na elementach kosmetycznych jak kolor soczewki. Jedyne o czym trzeba pamiętać to to, iż soczewki toryczne dla bezpieczeństwa wybieramy pod okiem specjalisty, ponieważ każde oko potrzebuje innych parametrów.