Skuteczne maski z filtrami

 

Żyjemy w dobie pandemii. która zdominowała życie niemalże na całej kuli ziemskiej. W wielu miejscach jest obowiązek noszenia masek, ponieważ niebezpieczny wirus przenosi się drogą kropelkową. Jednakże nie tylko z powodu wirusów i bakterii trzeba nosić maseczki, ale także z powodu zanieczyszczeń, które pojawiają się w sezonie grzewczym w dużych miastach. Takie zagrożenia wymagają od nas właściwej postawy.

Z jakich masek korzystać?

maska z filtrem ffp3Najlepszym sposobem na nie wdychanie zanieczyszczonego powietrza jest noszenie przez dwadzieścia cztery godziny maski tlenowej. Jednakże jest to nierealne rozwiązanie, dlatego nikt go nie bierze pod uwagę. W obecnych warunkach, najlepiej nie wychodzić z domu jeżeli się nie musi, kiedy na zewnątrz są znacznie przekroczone normy szkodliwych substancji, a jeżeli już musimy, to powinniśmy zakładać maski. Niektórzy nie dowierzają w ich skuteczność, ale specjaliści zgodnie zgodnie twierdzą, że ich noszenie może w znacznym stopniu lub nawet całkowicie oczyścić wdychane powietrze. Na rynku znajdziemy ich wiele rodzajów, które są mniej lub bardziej skuteczne. Z pewnością godna polecenia jest maska z filtrem FFP3, która jako jedyna chroni jej właściciela przez dziewięćdziesięcioma dziewięcioma i dziewięćdziesięcioma dziewięcioma setnymi procent przed wszelkimi zanieczyszczeniami, bakteriami i wirusami. Są to maski wykorzystywane przez pracowników służby zdrowia czy dużych zakładów produkcyjnych, w których panuje wysokie stężenie szkodliwych substancji. Maska z takim filtrem jest przeznaczona do ochrony układu oddechowego przed aerozolami cząstek stałych, aerozolami na bazie wody ( na przykład pył i dym czy aerozolami z ciekłą fazą rozproszoną, czyli na przykład mgłą. Sercem każdej, dobrej maseczki jest jej serce czyli filtr. W niektórych modelach jest on wymieniany, a inne mają go zamontowanego na stałe. Jednakże warunkiem koniecznym, aby maska była skuteczna, jest jej właściwy sposób jej noszenia. Wdychane powietrze musi przechodzić tylko przez filtr, który zatrzymuje wszelkie zanieczyszczenia.

Maski dowolnego rodzaju możemy kupić w sklepach medycznych lub specjalnych punktach oferujących taki asortyment. Ich ceny są mocno zróżnicowane, ponieważ zależą od wielu czynników. Przede wszystkim od producenta, wybranego modelu, rodzaju filtra czy materiału z jakiego są wykonane. Niektóre maski można kupić w komplecie z wymiennymi filtrami. Maski jednorazowe, po każdym zastosowaniu trzeba wyrzucić, natomiast wielokrotnego użytku przeważnie mają filtry do wymiany.