Różne rodzaje infokiosków

Coraz częściej zarówno w miejscach użyteczności publicznej takich jak banki i urzędy, jak i przestrzeniach turystycznych zobaczyć można infokioski. Są to urządzenia skonstruowane w taki sposób, aby funkcjonalnie zagospodarować przestrzeń, eliminując tym samym konieczność otwierania dodatkowych stanowisk i tworzenia się kolejek. Mogą one mieć różny wygląd w zależności od tego, do czego są używane, a także indywidualnego projektu instytucji zamawiającej. Najpopularniejszym sposobem ich wykorzystania jest stosowanie i jako punktów informacyjnych oraz biletowych.

Typy i funkcje infokiosków

zewnętrzne infokioskiZe względu na to, że łatwo dostosować można je do różnych funkcji, urządzenia do dzielą się na dwie podstawowe kategorie. Pierwsza z nich obejmuje zewnętrzne infokioski, druga te wykorzystywane we wnętrzach.zazwyczaj poznać nie można już po samej budowie, gdyż te do wnętrz są mniejsze, posiadają także ekrany ułożone w osi poziomej lub jej bliskie. Natomiast infokioski zewnętrzne najczęściej są wysokie z ekranami usytuowanym i pionowo. Wiele z nich posiada jedynie funkcjonalność umożliwiająca obsługę ekranu w celu uzyskania informacji lub skorzystania z sieci internetowej. Jednak w urzędach oraz na dworcach spotkać można też takie, które wyposażone są w dodatkowe akcesoria. Wśród nich wymienić można drukarki, a także bardziej skomplikowane urządzenia. Te pierwsze służą na przykład drukowanie biletów w urzędach lub na dworcach. ostatnie za to sprawdzają się w specjalistycznych foto kioskach takich jak na przykład te służące do wywoływania zdjęć. Spotkać je można najczęściej w drogeriach oraz centrach handlowych mają także wbudowane gniazda USB oraz kable umożliwiające podpiąć różnego rodzaju urządzeń i nośników, na których znajdują się zdjęcia. Ekrany w większości infokiosków są dotykowe, istnieją jednak również takie, które obsługuje się za pomocą przycisków. Najczęściej zewnętrzne infokioski są usytuowane w konkretnej przestrzeni na stałe, podczas gdy te we wnętrzach zazwyczaj umożliwiają przenoszenie.

Infokioski zobaczyć można coraz częściej w przestrzeni publicznej, w której pełnią wiele funkcji. Coraz więcej urzędów korzysta z nich do drukowania numerków oraz udzielania informacji. Na zewnątrz zobaczyć je można jako elementy służące udzielaniu informacji turystycznej, korzystanie z internetu lub drukowanie biletów. W zależności od tego, jaki typ infokiosk reprezentuje, różnić się będzie jego obudowa, a także dodatkowa akcesoria. Podczas gdy większość z nich przymocowana jest do gruntu na stałe, te mniejsze do zastosowań we wnętrzach można przenosić.