Rodzaje nowoczesnej hydroizolacji

Bez odpowiedniej hydroizolacji fundamentów będziemy mieć ogromny problem z wilgocią wnikającą w głąb ścian budynku. Dostępny jest szereg produktów, które zabezpieczają fundamenty przed wilgocią. Do popularnych należą izolacji bitumiczne. Tworzą one bezspoinowa powłokę izolacyjną, odporną nie tylko na wilgoć i wodę, ale także kwasy występujące w glebie. Trzeba jednak wybrać odpowiedni rodzaj hydroizolacji, a to zależy od zarówno typu budynku i właściwości gleby. 

Dobre hydroizolacje fundamentów

hydroizolacjaWyróżnia się trzy rodzaje hydroizolacji. Izolacja bitumiczna typu lekkiego zapewnia ochronę fundamentów przed wodą deszczową, a także wilgocią występującą w gruncie. Stosuje się ją w budynkach niepodpiwniczonych, które stoją na glebach piaszczystych i żwirowych, które są przepuszczalne dla wody. Izolacja bitumiczna typu średniego chroni przed wilgocią i wodą opadową, jednak stosuje się ją w przypadku budynków, które stoją na gruntach o gorszej przepuszczalności wody. Ma zastosowanie w domach wznoszonych na gleba lekkich, jak i niepodpiwniczonych, budowanych na glebach nieprzepuszczających wody. W tym przypadku należy nałożyć dodatkową warstwę izolacji. Izolacja bitumiczna typu ciężkiego zabezpiecza fundamenty domów na glebach średnio przepuszczalnych i nieprzepuszczalnych, w których woda napiera pod ciśnieniem. Izolacja typu ciężkiego charakteryzuje się dużą szczelnością i wytrzymałością na nacisk. Można ją stosować w budynkach podpiwniczonych. Wybierając produkty bitumiczne do hydroizolacji fundamentów zwróćmy uwagę, żeby nie zawierały rozpuszczalników organicznych. Te substancje reagują ze styropianem i wydzielają szkodliwe opary podczas nakładania. Hydroizolacja to bardzo ważny element budowy każdego budynku. Zanim przystąpimy do nakładania izolacji fundamentów, musimy przygotować podłoże. Musi być ono oczyszczone i równe. Większe spoiny i pory trzeba wypełnić odpowiednią zaprawą mineralną. Za jej pomocą trzeba też wykonać wyoblenia wewnętrznych narożników. Pamiętajmy, że podłoże musi być suche lub matowo – wilgotne.

Solidne fundamenty to podstawa każdego budynku. To one utrzymują jego ciężar i przenoszą go na grunt. Aby fundamenty były trwałe i wytrzymałe, muszą być wykonane z właściwych materiałów, ale również zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi, które mogą spowodować ich uszkodzenie w przyszłości. Dobra izolacja ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i trwałości każdego budynku: domu jednorodzinnego, magazynu, obiektu przemysłowego, budynku gospodarczego i wielu innych.