Rodzaje haków holowniczych

W mojej opinii w każdym samochodzie warto zamontować hak holowniczy. Jest to bowiem urządzenie mechaniczne, które może nam się przydać w wielu różnych sytuacjach i wcale nie trzeba prowadzić firmy budowlanej, aby się o tym przekonać. Podpiętą do haka przyczepką możemy przecież przewozić nie tylko potrzebne nam w pracy narzędzia, ale także jakiekolwiek inne towary. Z kolei fani uprawiania sportów z pewnością docenią możliwość transportowania autem rowerów, kajaków, pontonów oraz wielu innych sprzętów.

Jaki hak holowniczy możemy zamontować?

montaż haków holowniczych toruńSporo już wiem, czy warto posiadać hak holowniczy, warto zastanowić się nad tym, jaki wybrać i w jaki sposób go poprawnie zamontować. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ jest uregulowane przepisami prawa. Jeszcze kilkanaście lat temu nikt się tym specjalnie nie przejmował, jednak dziś, kiedy nasz kraj należy do Unii Europejskiej, wszystko w tej kwestii podlega regulacjom. Obecnie nie możemy już kupić nowego samochodu wyposażonego w hak montowany na stałe. Teraz taki element może być jedynie zdejmowalny, a wszelkie inne dawne modele zostały wycofane z rynku lub są sprzedawane i montowane nielegalnie, za co grozi odpowiedzialność karna. Hak powinien zatem posiadać zdejmowalną końcówkę nazywaną kulą, a jeśli akurat nie jest ona używany, to powinna zostać zdemontowana.  Usunięcie takiego elementu jest jednak niezwykle proste i intuicyjne. Na szczęście, jeśli chodzi o montaż haków holowniczych Toruń to miastu, w którym znajdziemy wspaniałych mechaników dobrze wykonujących podobną usługę. Wszystkie sprzedawane przez nich zaczepy kulowe mają stosowną homologację udzieloną przeze PIMOT, czyli Przemysłowy Instytut Motoryzacji. Istotne jest także to, aby informacja o homologacji znalazła się na samym sprzęcie. Chodzi przeważnie o potwierdzenie zdobycia przez niego ECE, czyli Europejskiego Certyfikatu Bezpieczeństwa. Istnieje także możliwość posiadania innej homologacji (oznaczanej jako e20), która daje identyczne uprawnienia. Niezależnie od tego, jakie certyfikat z dwóch podanych posiadamy, należy nabić informację o jego na ten temat na tabliczkę znamionową haka.

Niegdyś istniało kilka różnych haków holujących i wiele nowych samochodów posiadało je zamontowane na stałe. Dziś jednak przepisy unijne regulują wiele kwestii w zakresie nabywania takich urządzeń. Zaczepy kulowe muszą być demontowane, kiedy ich nie używamy, a ponadto podlegają homologacji. Informacja o uzyskaniu przez konkretny model stosownych certyfikatów powinna znaleźć się przede wszystkim na tabliczce znamionowej.