Popularność oklejania szyb folią

W ostatnich latach w Polsce można zaobserwować modę na budowę nieruchomości z dużą ilością elementów szklanych, przede wszystkim witryn i okien. Również wnętrza budynków wzorem standardów zachodnioeuropejskich zawierają szklane ściany działowe lub szklane drzwi. Naturalną konsekwencją popularyzacji tego typu budownictwa jest wzrost zapotrzebowania na usługi montowania różnego rodzaju folii ochronnych i reklamowych, które stanowią najpopularniejszą formę modyfikowania szklanych powierzchni w przypadku zmian właścicieli lub lokatorów lokalu.

Rodzaje folii na szyby

szybkie oklejanie szyb foliąCeny usługi za szybkie oklejanie szyb folią wahają się od czterdziestu do blisko stu złotych brutto za metr kwadratowy powierzchni. Oczywiście na ostateczny koszt wpływa zarówno wielkość powierzchni podlegającej zleceniu (im powierzchnia jest większa, tym niższy koszt za każdy metr kwadratowy) oraz rodzaj instalowanej folii. Na polskim rynku dostępnych jest wiele rodzajów oklein na szyby, które spełniają różne funkcje i mogą być równolegle stosowane w jednym pomieszczeniu. Najpopularniejsze folie to grafiki na witrynach sklepowych, które spełniają przede wszystkim rolę reklamową. Tego typu folie częściowo przepuszczają promienie słoneczne, dzięki czemu nie powodują zaciemnienia lokalu. Równie często stosowane są też folie dekoracyjne i matowe, jednak te spotkamy częściej wewnątrz budynków, gdzie mają za zadanie oznaczanie konkretnych biur na piętrach biurowców lub oddzielać poszczególne pokoje już wewnątrz konkretnego lokalu. W samych lokalach spotyka się też folię wycinaną ploterowo, która stosowana jest przede wszystkim do wycinania grafik i logotypów firm. W nasłonecznionych biurach spotyka się także folie przeciwsłoneczne, które chronią wnętrze przed nadmiernym nagrzewaniem się zwłaszcza wtedy, gdy w lokalu nie ma rolet czy zasłon, które mogłyby stanowić ochronę przed słońcem. Podobną funkcję spełniają też folie dające efekt lustra weneckiego, dzięki czemu promienie słoneczne są nie tylko odbijane, ale też nie pozwalają na dostrzeżenie wnętrza lokalu.

Bogata oferta i szeroki wachlarz możliwości wykorzystania okleiny na okna sprawia, że jest to jedna z najpopularniejszych form ozdabiania powierzchni szklanych. Spotkamy je zarówno na witrynach sklepowych popularnych marek, jak i w wielkich i nowoczesnych biurowcach. Różnorodność folii jest tak duża, że na rynku pojawiają się także folie okienne spełniające funkcje antywłamaniowe co pokazuje, że możliwości ich zastosowania stale rosną i w kolejnych latach trend ten z pewnością się utrzyma.