Popularne zboża bezglutenowe

Powody przejścia na dietę wolną od glutenu mogą być różne. Różna jest też sytuacja osób, które na dietę bezglutenową przechodzą dobrowolnie od tej, w której znajdują się osoby zmuszone do stosowania diety bezglutenowej z powodu nietolerancji glutenu lub celiakii. Dieta dobrowolna nie wymaga bowiem tak ścisłego przestrzegania braku glutenu dopuszczając jego śladowe ilości w spożywanych potrawach. Gorzej ma się sytuacja osób na diecie wymuszonej, które często muszą wystrzegać się nawet najmniejszej dawki glutenu w spożywanych potrawach.

Ryż, Kasze – zboża bez glutenu

 zboża bezglutenoweCałkowita rezygnacja z glutenu wymaga korzystania z certyfikowanych produktów lub takich, które zostały oznaczone jako bezglutenowe, ale nie posiadają stosownego potwierdzenia. Obie grupy produktów charakteryzuje jednak to, że są znacznie droższe od standardowych odpowiedników. Dieta oparta tylko na takich produktach mogłaby mocno odbić się na kieszeni nawet bardzo dobrze zarabiających osób, a dla statystycznego Polaka mogłaby być nawet poza jego zasięgiem. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest rozważenie skorzystania z produktów, które naturalnie nie zawierają glutenu. Zalicza się do nich między innymi owoce, warzywa, mięso, ryby, ale nie każdy wie, że istnieją też liczne zboża bezglutenowe, do których zalicza się na przykład ryż, kukurydza, czy komosa ryżowa. Co ciekawe, wiele osób stosowało te produkty na co dzień, nawet przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu odżywiania. Dzięki nim przygotowywanie potraw zgodnych z wymogami diety bezglutenowej staje się znacznie tańsze oraz szybkie. Pozwala to na obalenie popularnego mitu mówiącego o tym, że będąc na diecie musimy to odczuć albo w portfelu, albo w czasie spędzanym w kuchni. Co więcej, ze zbóż niezwierających glutenu produkowane są również mąki bezglutenowe które, chociaż droższe niż najczęściej wykorzystywana w polskiej kuchni mąka pszenna, pozwalają na samodzielny wypiek pieczywa czy ciast, co często wymieniane jest jako składniki menu, których najbardziej brakuje osobom stosującym dietę bezglutenową.

Decyzja o wprowadzeniu diety bez glutenu często jest odwlekana z powodu obaw przed potencjalnym czasem, który trzeba będzie spędzić w kuchni, jeśli nie planuje się kupować produktów gotowych po wysokich cenach. Różne rodzaje ryżu, komosa ryżowa, kasza jaglana czy kukurydza to najpopularniejsze przykłady zbóż, które mogą być wykorzystane podczas przebywania na diecie bezglutenowej. W połączeniu z innymi produktami naturalnie nie zawierającymi glutenu można dzięki temu tanio i szybko przygotować smaczne dania niewymagające wielkiego kunsztu kulinarnego.