Polacy wyjeżdżający za granicę

Coraz więcej młodych ludzi wyjeżdża z naszego kraju za pracą. Głównym motywem tych wyjazdów są niewystarczająco dobre zarobki, chęć zarobienia takim samym nakładem pracy większych pieniędzy. Najpopularniejszymi kierunkami są Niemcy, Holandia, Anglia, Belgia oraz Austria. Statystyki pokazują, że w niektórych zawodach osoby wykwalifikowane mogą zarobić za granicą kilkukrotnie większą pensję niż w Polsce, z tego powodu Polacy masowo wyjeżdżają do różnych krajów Unii Europejskiej w poszukiwaniu pracy.

Dlaczego Polacy wyjeżdżają do pracy za granicę?

busy z polski do belgiiGłówną pobudką do wyjazdu Polaków za granicę są wyższe zarobki. Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego na ten moment aż 2,2 miliona Polaków wybrało pracę poza granicami naszego kraju. Według badań tylko 17 na 100 Polaków nie rozważa wyjazdu z kraju za pracą. Większość młodych ludzi decyduje się na emigracje ze względu na to, że praca za granicą daje ogromne możliwości rozwoju, zdecydowanie większe niż w Polsce. Dodatkowo ewakuują się dlatego, że nie podoba im się to co się dzieje w kraju, i nie chodzi tu tylko o pieniądze. Wolą wyjechać teraz, kiedy jeszcze robią to dobrowolnie niż czekać aż zostaną do tego zmuszeni przez sytuację w kraju. Wyjazd za granicę pracować kojarzy się z pracą na „zmywaku”, jako kelnerka czy przy zbiorze owoców, jednak coraz więcej wykwalifikowanych, wykształconych osób wyjeżdża do pracy. Wielu lekarzy wyjeżdża za granicę, bo w Polsce mają problem ze zrobieniem specjalizacji. Kończąc ją za granicą zostają tam na dłużej ze względu na możliwość rozwoju. Wiele państw ochoczo przyjmuje wykwalifikowane osoby do pracy. Wystarczy wpisać w internecie np. busy z Polski do Belgii i zobaczyć jak dużo jest ogłoszeń kierowców oferujących transport do tego kraju. Ponadto dużo młodych przedsiębiorców decyduje się na zakładanie firm poza granicami kraju ze względu na korzystniejsze warunki prowadzenia firmy niż w Polsce, w której są duże obciążenia fiskalne oraz duża biurokracja. Mimo że władze Polski mówią o wspieraniu młodych ludzi, w praktyce nic z tym nie robią i nie pomagają się rozwijać w kraju.

Póki co emigrujących ludzi jest coraz więcej. Czas pokaże, w którą stronę to pójdzie, czy ludzie będą wracać do Polski i próbować tu żyć, czy wręcz przeciwnie emigracja się pogłębi lub chociaż zatrzyma w tym momencie, w jakim jest teraz. Dużą rolę odgrywa tu władza państwa, ponieważ od ich działań zależy czy odstraszą jeszcze większą ilość osób czy zachęcą do zostania tych, którzy się zastanawiają nad wyjazdem i przyciągną tych, którzy wyjechali.