Początkowe zadania Scrum Mastera

Zespoły działające dzięki Scrum mogą spodziewać się naprawdę sporej poprawy wydajności swojej pracy, a co za tym idzie także jej wyników. Jednak kluczowe jest zrozumienie na czym polegają poszczególne role, bo dopiero dzięki temu można spodziewać się jak najlepszych efektów. Jeśli będziecie wiedzieli tylko teoretycznie na czym polega Scrum to nic wam nie da, należy zrozumieć wszystkie jego części, żeby móc spodziewać się dobrych wyników.

Co Scrum Master powinien zrobić na początku?

Professional Scrum MasterCzęsto bywa tak, że dany zespół wykonuje konkretne zalecenia Scrum Mastera, jednak kompletnie nie rozumieją o co w tym chodzi. Odpowiedzialnością osoby piastującej stanowisko Scrum Mastera jest im to wszystko wytłumaczyć. Mechaniczne działanie naprawdę nie ma sensu, dopiero jeśli ktoś rozumie po co wykonuje konkretne czynności można oczekiwać po nich dobrych efektów. Dobrze byłoby na sam początek omówić podstawowe cele Scrum oraz agile. Dzięki temu będzie można na czymś oprzeć dalsze wyjaśnienia. Prócz tego warto też ustalić konkretne obowiązki każdej osoby. Dzięki temu będzie wiadomo kto za co odpowiada, co naprawdę bywa pomocne. W razie potrzeby wiadomo do kogo zgłosić się z konkretnymi sprawami, co ułatwia dalszą pracę. Poza tym dobrze jest też zwrócić uwagę na to, co może przeszkadzać całemu zespołowi. Dzięki ustaleniu tych kilku kwestii można spodziewać się polepszenia zrozumienia wszystkich osób w zespole, co z pewnością jest czymś istotnym. Nie można sobie pozwolić na zlekceważenie tych spraw, bo bez tego nie można iść do przodu według metod które opisuje Scrum. Warto postarać się o to by być Professional Scrum Master. Dlatego też powinniście postarać się pomagać członkom zespołu działać według Scrum, a przy tym brać na siebie odpowiedzialność za wszelkie błędy. Dzięki temu można spodziewać się naprawdę dobrego rozwoju osoby która działa jako Scrum Master. Oczywiście przejście odpowiednich kursów, a przy tym przeczytanie wielu publikacji na ten temat także jest czyś kluczowym. Dzięki temu nie trzeba będzie się martwić o to, że coś istotnego pominęliście.

Tak czy siak podstawą jest rozwój, o czym nie można zapominać. Jeśli tylko postaracie się opanować wszelkie potrzebne umiejętności, a także nabyć cechy które powinien posiadać Scrum Master, to z pewnością będziecie spełniać dobrze swoje obowiązki. Niezależnie od tego czy posiadacie już jakąś wiedzę na ten temat, czy dopiero zaczynacie to warto postarać się o ciągłe polepszanie siebie, tak żeby już za niedługi czas nabyć odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia.