Pierwsze objawy nadchodzącej menopauzy

Życie każdej kobiety podzielone jest na kilka okresów. Pierwszym z nich jest okres młodzieńczy, kiedy to same jesteśmy dziećmi i dopiero poznajemy świat. Następnie jest okres dorosłości. To właśnie wtedy zawieramy pierwsze stałe związki, zakładamy rodziny i same zostajemy matkami. Z czasem jednak okres reprodukcyjny mija, a nadchodzi okres, w którym zaczynamy się starzeć. Przyznać trzeba, że żadnej kobiecie nie spieszy się do rozpoczęcia tego okresu, w związku z czym staramy się robić wszystko, aby jak najbardziej oddalić owy czas.

Jakie objawy daje okres menopauzalny?

objawy menopauzyMusimy jednak zwrócić uwagę na naszą edukację w tym względzie, abyśmy mogły jak najszybciej rozpoznać pierwsze objawy menopauz, a w związku z tym, żebyśmy mogły zacząć działać. Warto sobie uświadomić, że nie ma określonego wieku, w którym rozpoczyna się menopauza. Jest to sprawa indywidualna, a wiele zależy od czynników środowiskowych, czy genetycznych. Średnio jednak jest to wiek od czterdziestu pięciu do pięćdziesięciu pięciu lat. To właśnie w tym wieku możemy spodziewać się pierwszych symptomów świadczących o wejściu w okres menopauzy. Objawy są uciążliwe dla naprawdę dużej ilości kobiet, a wśród najpopularniejszych wymieniane są uderzenia gorąca, a także wahania nastroju. Przyznać trzeba, że współżycie z osobą, której nastrój zmienia się z godziny na godzinę może być naprawdę uciążliwe, co sama zainteresowana odbiera jako brak troski oraz zainteresowania ze strony partnera. Jeśli chodzi o inne objawy menopauzy to wymienić możemy problemy ze snem. W ich wyniku kobieta nie jest wypoczęta, co dodatkowo pogłębia jej kiepski nastrój. Bezsenność objawia się nie tylko trudnościami w zasypianiu, ale także nocnymi wybudzeniami, które bardzo często kończą się nieprzespaną nocą. Panie bardzo często zauważają także problemy z koncentracją oraz pamięcią. Dodatkowo doskwiera im suchość pochwy oraz obniżone napięcie seksualne. Wszystkie te czynniki wpływają na ich jakość życia, w związku z czym stają się one wyjątkowo drażliwe i humorzaste w odczuciu społeczeństwa. Wiele kobiet nie radzi sobie z tymi objawami, w związku z czym zaczynają szukać pomocy.

Nie powinno to nikogo dziwić. Podczas menopauzy nasza gospodarka hormonalna całkowicie się zmienia, a wiemy, że hormony są takimi przekaźnikami, które wpływają na praktycznie wszystkie funkcje w naszym organizmie. Późniejszymi objawami menopauzy są więc bóle kończyn, a także zwiększona podatność na złamania kości oraz kruchość stawów. Warto jest więc dokształcać się w kwestii menopauzy, aby móc zdawać sobie sprawę z tego, co możemy zrobić, aby zredukować w pewnym stopniu objawy.