Odpowiednie oświetlenie biur

Większość swojego czasu spędzamy w pracy, dlatego komfort pracy powinien być zapewniony na jak najwyższym poziomie. Od zapewnienia pracownikowi komfortu pracy zależy jego efektywność i mobilizacja do pracy. Na komfort pracy wpływa oświetlenia biura, które powinno spełniać pewne wymagania. Nie może być za ciemne, ani za jasne. Nieodpowiednie oświetlenie biura wpływa niekorzystnie na pracownika przebywającego w danym biurze powodując zmęczenie czy senność.

Oświetlenie biur wpływające na komfort pracy

najlepsze oświetlenie biurIntensywność, rodzaj i jakość światła jest regulowany przepisami prawa. Według tych przepisów obowiązek zapewnienia odpowiedniego światła spoczywa na pracodawcach. Pracodawca nie może dopuścić do sytuacji w której pracownik niszczy swój wzrok poprzez złe oświetlenie w biurze. Najlepsze oświetlenie biur sprawia, że pracownik wykonuje powierzone mu zadania stosunkowo szybko, nie odczuwa zmęczenia, co wpływa na jakość jego pracy. Przy pracy przy komputerze oświetlanie powinno być inne niż przy pracy projektowej, gdzie głównie pracuje się przy kartce papieru. Praca przy komputerze sprawia, że oczy bardzo szybko stają się zmęczone, co powoduje ból głowy z kolei. Natomiast odpowiednie oświetlenie może zniwelować zmęczeniu oczu i ich ból. Również jeśli chodzi o oświetlenie to bardzo duże znaczenie ma rozstawienie światła w pomieszczeniu. Należy również zwrócić uwagę na ustawienie pomieszczenia, a mianowicie od której strony znajdują się okna, czy od zachodu, czy wschodu i tak dalej. Wybór oświetlenia również zależy od wielkości pomieszczenia. Wiadomo, że w małym pomieszczeniu nie zastosuje się takiej samej ilości i intensywności świateł jak w dużym pomieszczeniu. Oświetlenia dzieli się na punktowe oraz główne. Najwięcej światła oczywiście dostarcza oświetlenie główne i to ono ma największe znaczenie. Do oświetlenia głównego zalicza się lampy tak zwane sufitowe. Oświetlenie sufitowe możemy wspomóc lampami znajdującymi się na naszych biurkach.

Oświetlanie pomieszczeń pracowniczych, głównie biur, gdzie człowiek spędza większość swojego czasu powinno być odpowiednie. Montując oświetlenie należy tu głównie skupić się na komforcie pracy i dobru pracownika przestrzegając przepisy prawa znajdujące się w rozporządzeniu dotyczącym higieny i bezpieczeństwa pracy. Poza tymi rzeczami należy wziąć pod uwagę rodzaj wykonywanej pracy, wielkość pomieszczenia, ustawienia okien w pomieszczeniu. Odpowiednie oświetlenie w biurach nie powoduje efektu senności i zmęczenia ogólnego pracowników, jak i ich oczu.