Objawy zaburzeń osobowości

Każdy z nas jest inny i przez to wyjątkowy. Tym zdaniem powinniśmy się zawsze w życiu kierować. Czasami jednak zdarzają się takie sytuacje, iż przestajemy to dostrzegać i zaczynamy patrzeć na świat oraz samych siebie w negatywnych barwach i tutaj pojawiają się problemy z naszą osobowością, co zresztą realnie i niestety negatywnie przekłada się na inne istotne aspekty naszego życia. Sugerując się jednak tylko czymś takim, można stwierdzić, że zaburzoną osobowość da się rozpoznać bardzo łatwo. Zostawmy jednak stawianie diagnozy profesjonalistom. Pomoc w takiej sytuacji jest bowiem niezbędna.

Jak pomóc osobie z zaburzoną osobowością?

psychoterapia zaburzenia osobowości poznańOczywiście pomoc terapeuty musi być rozpoczęta od właściwie postawionej diagnozy i tutaj z reguły terapeuci bardzo chętnie bazują na różnych źródłach informacji. Poza wywiadem przeprowadzonym z konkretnym pacjentem dobrze jest przeprowadzić również wywiad z ludźmi z jego najbliższego otoczenia i chodzi w szczególności o rodzinę, która z taką osobą mieszka. Wtedy rzeczywiście terapeuta może upewnić się, że konkretne objawy występują. Takimi objawami mogą być na przykład skłonności do podniesionego tonu, agresji czy innych podobnych zachowań. To tylko przykłady, bo w każdym przypadku zaburzenie osobowości może wyglądać zupełnie inaczej i czasami polega nawet na wpadaniu w histerię. Słuszna diagnoza to jednak dopiero początek, bo kluczowa będzie tutaj długoterminowa psychoterapia połączona z innymi działaniami. Jeżeli chcemy, żeby została przeprowadzona dla nas profesjonalna psychoterapia zaburzenia osobowości Poznań, to najlepsza miejscowość, żeby znaleźć profesjonalistę, który się tego podejmie. Czasami leczenie wymaga nawet chodzenia do kilku specjalistów, bo psychoterapia powinna iść w parze razem z odpowiednim dawkowaniem różnych substancji chemicznych. Praca z psychoterapeutą także może wyglądać różnie, ale bardzo często sprowadza się do analizowania konkretnych zachowań.

Wielu psychoterapeutów kładzie nacisk, aby pacjenci skupiali się nie tylko na sobie, ale również na tym, co się dzieje w ich najbliższym otoczeniu. Jakie bodźce wywołują na przykład lęk lub inne negatywne stany tego typu. Dzięki psychoterapiom zaburzenia osobowości mogą być skutecznie wyleczone, nawet jeżeli zaczęły się bardzo dawno temu. Warunkiem są jednak tutaj działania samodzielnie podejmowane przez pacjenta, polegające na przykład na robieniu tego, czego się obawia. Istotne są także ciągłe próby radzenia sobie z negatywnymi emocjami. Terapia w szerszym gronie na przykład całej rodziny bywa pomocna.