Najważniejsze wyposażenie terrarium

Domowa hodowla zwierząt wymaga dokładnego zapoznania się z warunkami jakie wymagane są do tego, by zapewnić im dobrostan. Jest to trudne zwłaszcza w przypadku gatunków, które występują naturalnie w klimacie tropikalnym. Terraria, w których będą hodowane, muszą więc gwarantować odpowiednią wilgotność, temperaturę i ilość promieniowania, które niezbędne są do ich prawidłowego rozwoju oraz zachowania zdrowia i dobrej kondycji. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia terrarium są lampy, dzięki którym można zbliżyć warunki bytowania zwierzęcia do naturalnych.

Lampy dostępne na rynku

lampa do terrariumProducenci wyposażenia dla terrarystów, posiadają w swoich ofertach wiele różnych modeli oświetlenia. Lampa do terrarium musi być bowiem dopasowana do potrzeb konkretnego gatunku, jak również do wielkości zbiornika. Przed zakupem należy więc dowiedzieć się, jakie są wymagane warunki bytowania zwierzęcia, które planuje się hodować. Każde potrzebuje określonej wilgotności powietrza, ciepła, i naświetlania promieniami UV przez konkretną liczbę godzin. Wszystko to jest regulowane między innymi przy pomocy lamp. Przede wszystkim powinny one emitować odpowiedni rodzaj promieniowania, czyli UVA i UVB, by zapewnić prawidłowy rozwój zwierzęcia i jego dobre samopoczucie. W przypadku gatunków zmiennocieplnych lampy muszą też należeć do grupy urządzeń grzewczych, żeby dać możliwość mieszkańcom terrarium do wygrzewania się. Na rynku dostępne są lampy wykorzystujące odbłyśniki, które pozwalają na ukierunkowanie światła i ciepła do wnętrza zbiornika. Wykorzystywać mogą kilka różnych rodzajów żarówek. Wśród nich znajdują się mało wydajne świetlówki, ale też promienniki ceramiczne, generujące duże ilości ciepła i żarówki metahalogenowe, które polecane są jako najbardziej wydajne opcje. Pamiętać też należy o prawidłowym umieszczeniu lampy. Musi być w optymalnej odległości od podłoża, nie może też być dostępna dla zwierzęcia, które mogłoby doznać poważnych poparzeń. W celu zabezpieczenia urządzeń można zaopatrzyć się w specjalne klatki ochronne.

Lampy są jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego terrarium. Za ich pomocą można utrzymać w jego wnętrzu prawidłową temperaturę, wilgotność i stopień naświetlenia. Dobierać należy je tak, aby w sposób jak najdokładniejszy odwzorować naturalne warunki bytowe hodowanego gatunku. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, które wykorzystują różne żarówki. Spośród nich wybrać więc można lampy z odbłyśnikami, a także żarówki grzewcze, emitujące promieniowanie UVA i UVB.