Najnowsze osiągnięcia w technologii ściernic

Wiązania, które umożliwiają łatwe pękanie ziaren ściernych, są klasyfikowane jako wiązania glebowe. Wiązania, które ograniczają pękanie ziaren i pozwalają tarczy wytrzymać duże siły, są klasyfikowane jako wiązania twarde. Zasadniczo koła glebowe łatwo się tną, dają słabe wykończenia powierzchni i mają krótki okres użytkowania.

Którą ściernicę powinienem wybrać?

dobre ściernice trzpienioweZ drugiej strony, twardsze tarcze wytrzymują dłużej i dają drobniejsze wykończenia powierzchni, ale tną gorzej i wytwarzają więcej ciepła podczas szlifowania. Matryca spajająca, w której ziarna ścierne są zamocowane, może zawierać różnorodne materiały organiczne, takie jak guma, szelak lub żywica; stosowane są również materiały nieorganiczne, takie jak glina. Spoiwa nieorganiczne o strukturze szklanej lub szklistej są stosowane na tarczach do ostrzenia narzędzi w domowej szlifierce warsztatowej, natomiast spoiwa żywiczne są stosowane w tarczach murarskich lub stalowych. Zasadniczo zeszklone spoiny stosuje się w ziarnach o średnich i drobnych ziarnach potrzebnych do precyzyjnej pracy. Wiązania żywiczne stosuje się zwykle do gruboziarnistych ziaren i do operacji usuwania metali ciężkich, takich jak prace odlewnicze. Kruchość odnosi się do tego, jak łatwo można rozbić lub sproszkować substancję. Ludzie, którzy projektują dobre ściernice trzpieniowe, bardzo ostrożnie rozważają kruchość materiałów ściernych – które mogą różnić się w zależności od charakteru mielonych materiałów. Z drugiej strony tlenek glinu tnie żelazo i stale lepiej niż diament i węglik krzemu, ale jest mniej skuteczny do cięcia substancji niemetalicznych. Najważniejsze ustawienie maszyny wpływające na skrawalność, prędkość skrawania, nie ma tak istotnego wpływu na podatność na szlifowanie, ponieważ szlifowanie odbywa się z mniej więcej stałą prędkością. Zamiast tego ważnym czynnikiem staje się natura ściernicy. Rodzaj ziarna, rozmiar ziarna, materiał spoiwa, twardość i struktura tarczy wpływają na podatność na szlifowanie przedmiotu obrabianego. Problemy związane z materiałem narzędzia i zmiennymi konfiguracyjnymi często są omawiane w związku ze skrawalnością. Głównym powodem jest to, że mogą się załadować, a koło może zostać uszkodzone. Dlatego należy unikać podobnych sytuacji.

Można ułożyć na nich dłuta, które działają dobrze, bez żadnego obciążenia. Miałem na nich stal walcowaną na zimno, a one trochę się obciążają. Podczas ostrzenia zauważymy tykający dźwięk i lekki wstrząs. Można to dość łatwo usunąć, ostrząc skrobak HSS na kole.