Najlepsza odzież z merynosa

Pomysł wykorzystania wełny merino do produkcji odzieży turystycznej okazał się strzałem w dziesiątkę. Materiał ten jest pozyskiwany z merynosów, czyli owiec hodowanych w, m. in. w nowozelandzkich Alpach. Zwierzęta z charakterystycznie zakręconymi rogami żyją w bardzo trudnych warunkach, a gęste wytrzymałe i jednocześnie wytrzymałe runo pozwala im znieść silne wiatry i duże wahania temperatur.

Odzież z merynosa – czy warto?

merynos odzieżNietypowe parametry włókien czynią z merino jeden z najchętniej wybieranych surowców przez producentów odzieży sportowej. Stosuje się ją do wyrobu np. czapek, szalików, koszulek, bluz oraz bielizny termoaktywnej. Atutem tego typu wełny jest wysoka zdolność pochłaniania wilgoci (nawet siedmiokrotnie wyższa niż ma to miejsce w przypadku włókien syntetycznych). Dzięki temu skóra pozostaje sucha na dłużej. Co więcej, nawet zawilgocona zawilgocona tkanina nie przestaje trzymać ciepła, dlatego użytkownicy nie doświadczają nieprzyjemnego chłodu na skórze, zakładając plecak czy koszulkę po odpoczynku. Merynos odzież jest odporna na nieprzyjemne zapachy. Nawet po długotrwałej, wymagającej wyprawie, tkanina nie wydziela nieprzyjemnej woni, co jest ważne zwłaszcza wtedy, gdy decydujemy się na kilkudniowy wypad nieznane i musimy ograniczyć bagaż. W przeciwieństwie do zwykłej wełny nie drapie i nie wywołuje nieprzyjemnego świądu. Jest bardzo delikatny dla skóry, nawet wrażliwej i skłonnej do reakcji alergicznych, nie czujemy jej na sobie. Cechuje się również odpornością na ogień i łatwością w pielęgnacji. Odpowiednio wykończoną z czystym sumieniem możemy wrzucić do pralki, nie obawiając się, że ulegnie skurczeniu. W dodatku chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV i nie wymaga prasowania. Jest to materiał w pełni biodegradowalny. Po roku spędzonym w glebie rozkłada się całkowicie. Wełna merynosów nie jest łatwopalna. W przeciwieństwie do materiałów z tworzyw (nylon czy poliester), merino nie ulegnie nagłemu zapłonowi i nie zacznie topić się na ciele.

Im lepiej zadbamy o wełnę merino, tym lepiej i dłużej będzie nam służyć. Po pierwsze, wełny merino nie musimy prać równie często, co wyrobów z bawełny lub tworzyw sztucznych. Wełna z merynosa nie sprzyja rozwojowi bakterii, dlatego odzieży z tej wełny nie musimy wrzucać do pralki po jednym noszeniu. Oczywiście końcowa ocena, czy ubranie już wymaga czyszczenia należy do użytkownika. Jeśli stwierdzimy, że nasz merino potrzebuje czyszczenia, to warto zapoznać się z instrukcjami dotyczącymi prania, które są zawarte na metce.