Montaż i wyważanie opon

Odpowiednie zamontowanie i wyważenie opon jest gwarancją sprawnego samochodu. Nie możemy pozwolić sobie na nieodpowiednie założenie opon, ponieważ grozi to uszkodzeniem kół, a także może prowadzić do groźnego wypadku samochodowego. Najbezpieczniej udać się z tym do pobliskiego warsztatu samochodowego, gdzie nasze opony zostaną profesjonalnie zmienione. 

Jak bezpiecznie zmienić opony?

montażownica do oponOpony zmieniamy dwa razy do roku. Czasem, gdy zdarzają się nam wyjątkowe sytuacje awaryjne, musimy robić to częściej. Mimo to, to właśnie sezon letni i zimowy jest okresem, gdy warsztaty samochodowe pękają w szwach. Posiadacze samochodów osobowych i ciężarowych udają się tam, wraz ze swoimi autami lub ciągnikami, by zmienić ogumienie. Montażownica do opon to sprzęt, który pozwala zrobić to w sposób bezpieczny, skuteczny, ale przede wszystkim odpowiedni. Samodzielna próba zmiany opon jest niemal niemożliwa – możemy jedynie wymienić całe koła. Wyróżniamy przynajmniej trzy rodzaje montażownic, które różnią się sposobem działania: manualne, pół automatyczne i automatyczne. Te ostatnie są najczęściej spotykane w warsztatach samochodowych, gdzie specjalnie przeszkoleni pracownicy sprawnie poddają nasze opony wymianie. Amatorzy nie inwestują raczej w montażownice do opon. Jest to sprzęt drogi, który zajmuje również całkiem sporo miejsca. Najczęściej przydaje się on rolnikom, którzy korzystają z niego częściej niż dwa razy do roku. Montażownice mogą obsługiwać różne rodzaje opon, wiele z nich wyposażonych jest w wielofunkcyjne nakładki, pozwalające zmieniać zarówno opony małe, jak i duże. Montażownice różnią się zwykle parametrami technicznymi – niektóre z nich pracują szybciej i wydajniej, jednocześnie pobierając mniej prądu. Są jednak zdecydowanie droższe, decydując się na nie, musimy zastanowić się, czy na tym etapie rozwoju firmy jesteśmy na to gotowi. To wypadek rzędu sześciu tysięcy złotych, który co prawda zwróci się prawdopodobnie w jeden sezon. Sama montażownica to nie wszystko – po zamontowaniu koła należy je odpowiednio wyważyć. Do tego stworzone zostały wyważarki. Aby uniknąć niepotrzebnych problemów, warto zakupić oba sprzęty jednocześnie, najlepiej od tego samego producenta. 

Montażownica jest niezbędna w każdym warsztacie samochodowym. Coraz częściej jednak decydują się na nią amatorzy czterech kółek, by samodzielnie dokonywać zmian ogumienia. Warto jednak pamiętać, że montażownica to sprzęt drogi, wymagający odpowiedniego przeszkolenia. Nieodpowiedni montaż opon może grozić awarią całego samochodu.