Lecznicze zastosowania maści konopnej

Produkty wykonane z konopii nadal wywołują kontrowersja. Wszystkiemu winne są skojarzenia z konopią indyjską, która zawiera składnik THC odpowiadający za jej właściwości psychoaktywne. Należy jednak uzmysłowić sobie, że konopie siewne to nie to samo co konopie indyjskie. Te pierwsze nie zawierają bowiem substancji psychoaktywnym, a za ich właściwości prozdrowotne odpowiada kannabidiol, w skrócie cbd. Dlatego też wykorzystywane są coraz częściej w medycynie naturalnej i kosmetyce ekologicznej.

Na co pomaga maść konopna?

polecana maść konopnaGłównym składnikiem maści konopnej jest olej konopny, który zawiera w sobie najczęściej 20% cbd. W zależności od tego jakie jest docelowe przeznaczenie maści do oleju dodaje się różne, choć zawsze naturalne składniki. Może to być wosk pszczeli, olejki eteryczne, inne naturalne oleje, masła (np. karite), kamfora. Sam olej zawiera bogactwo witamin z grupy D, witaminę A, B i E oraz kwasy Omega-3 i Omega-6. Wykorzystywany jest w medycynie naturalnej często samodzielnie. Jednak zastosowane dodatki rozszerzają jego spectrum działania. Olej ma silne właściwości nawilżające i regenerujące skórę. Dlatego na takie schorzenia jak wstydliwa łuszczyca, czy atopowe zapalenie skóry polecana maść konopna powinna zawierać aż 50% samego olejku z konopii. Takie stężenie  wystarcza, by uśmierzyć swędzenie, czy uczucie napięcia skóry, działa antyseptycznie dzięki czemu rany szybciej się goją, a właściwości nawilżające i natłuszczające minimalizują łuszczenie się skóry. Jeśli jednak walczymy nie z nadmiernym przesuszaniem się lecz wręcz przeciwnie – przetłuszczaniem się skóry i trądzikiem, również możemy sięgnąć po krem lub maść konopną, której formuła została specjalnie przygotowana do walki z tym problemem. Na rynku znajdziemy również maści konopne chłodzące (z eukaliptusem i/lub miętą) lub rozgrzewające (z kamforą). Polecane są przede wszystkim w dolegliwościach bólowych mięśni i stawów. Są zdecydowanie bardziej skuteczne od innych maści tego typu dostępnych w aptekach. To, która maść przyniesie nam ulgę uzależniona jest po pierwsze od zogniskowania i rodzaju bólu, ale także od osobistych „preferencji” organizmu. Trzeba je po prostu wypróbować na sobie.

Maść konopna oprócz zastosowania w medycynie naturalnej jest dość popularna i coraz częściej polecana w kosmetyce. Sprawdzi się w przypadku nadmiernego przesuszania dłoni, łokci, pięt, czy nawet ust. Regularnie stosowana daje naprawdę fenomenalne efekty. Polecają ją niektórzy tatuażyści jako środek stosowany na świeży, gojący się tatuaż. Może być również użyta na poparzenia słoneczne i nie tylko oraz odparzenia. Łagodzi ból i przyspiesza gojenie. Maść konopną znajdziemy w różnych cenach, na którą ma wpływ głównie stężenie oleju. Jednak jest bardzo wydajna, gdyż już niewielka ilość wystarczy, by dała niesamowite efekty.