Korekcja wad stóp u dzieci

Dzieci kochają zabawy i gry ruchowe. Jednak ich układ kostno-stawowy w tym czasie nie jest do końca na to gotowy, a ponadto jest bardzo wrażliwy na obciążenia. Deformacje stóp mogą doprowadzić do wady całej postawy ciała, a w szczególności kolan. Dlatego odpowiednio wczesne leczenie i korekcja są bardzo ważne. Zobacz jak można redukować i zapobiegać wadom stóp u dzieci.

Obuwie do korekcji wad stóp u dzieci

buty korekcyjne memoDo najczęściej występujących wad stóp u dzieci możemy zaliczyć płaskostopie, stopy płasko-koślawe i szpotawość stóp i kolan. Nieleczone, pogłębiają się i w efekcie mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji, jakimi jest wada postawy, krzywy kręgosłup. Jeśli mamy podejrzenie, że stopy dziecka nie rozwijają się jak powinny, powinniśmy skonsultować się z ortopedą, lekarzem rehabilitacji, lub rehabilitantem. W przypadku potwierdzenia podejrzeń i stwierdzenia wady w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o odpowiednie obuwie. Bezpieczne obuwie dla dzieci powinno mieć usztywniony, wyższy zapiętek, który umożliwia prawidłowe ułożenie stopy wewnątrz buta, elastyczną podeszwę, która pozwala stopie pracować tak jak powinna, oraz szeroki nosek (zakończenie buta, w miejscu palców), który zapewnia swobodę pracy paliczków. Buty korekcyjne memo spełniają tę funkcję, a ponadto wyposażone są w  specjalny system diagnostyczny, wbudowany w podeszwie, który ułatwia diagnozę wad stóp u dzieci, oraz pozwala obserwować proces i efekty leczenia. Buty chronią stopę przed deformacjami, natomiast jeśli chcemy skorygować wadę powinniśmy umieścić w nich wkładki korekcyjne, które również znajdują się w ofercie. Na koślawość pięt (gdy ściągają się do wewnątrz) polecane są wkładki szare, które supinują piętę o 5mm. Wkładki pomarańczowe pomocne są przy każdego rodzaju płaskostopiu, stopach płasko-koślawych (pięty rozchodzą się na zewnątrz, a kostki schodzą do wewnątrz). Są one bardzo przystępne cenowo i starczają na dłuższy okres czasu. Memo polecane są przez większość specjalistów w Polsce, z zakresu leczenia wad stóp u dzieci, oraz posiadają pozytywną opinię od Centrum Zdrowia Dziecka. Ponadto warto zapewnić dziecku możliwość chodzenia boso po naturalnym podłożu. Wzmocni to pracę mięśni stóp i przyczyni się do rozwoju całej postawy. 

W żadnym wypadku nie kupujmy butów używanych. Stopy poprzedniego malucha, który chodził w butach odcisnęły się i uformowały buta od wewnątrz. Takie obuwie może zaszkodzić, a nawet bezpośrednio doprowadzić do powstania wady stóp. Zdrowie fizyczne, w szczególności motoryka duża ma ogromny wpływ na ogólny rozwój dziecka. Dlatego powinniśmy robić wszystko, aby dziecko miało możliwość prawidłowego rozwoju.