Klasyczne sztukaterie gipsowe – powrót do odrodzenia

 

W obecnym stuleciu zafascynowanie nowoczesnymi technologiami, urządzeniami,formalnym wyposażeniem domów i mieszkań, zwrocie ku użyteczności i funkcjonalności oraz umiłowanie prostoty, stanowi nie tylko symbol rozwoju kultury na każdym szczeblu, ale jest również wyrazem ulubionych tendencji większości społeczeństwa.

Klasyka sztukaterii gipsowych formą zdobnictwa

klasyczna sztukateria gipsowaMimo wyraźnie podkreślanym zafascynowaniem nowoczesnością, wyrażanym szczególnie przez młode pokolenie,dla  którego zdobnictwo minionych epok traktowane jest raczej jako ,,staroć”, która nie wzbudza żadnych zachwytów,natrafiamy także na koneserów sztuki, pielęgnujących tradycję i dostrzegających w emblematach odrodzenia i baroku niepowtarzalne piękno. Ta fascynacja klasyką, czyli przede wszystkim estetyką i kształtami epoki odrodzenia, inaczej zwanej renesansem, to przede wszystkim zafascynowanie starożytnością i jej kolebkami kultury- Rzymem- czy też starożytną Grecją. Klasycyzm był bowiem bezpośrednim powrotem do tego stylu, uważanego przez znawców w kategorii wzorca, modelu piękna sylwetki ludzkiej, jak i uporządkowanemu i zachowującemu proporcje w każdej dziedzinie kultury i sztuki. Mimo głębokiego zainteresowania i zamiłowania do form klasycznych, niewielu może pozwolić sobie na autentyczne sztukaterie, wykończenia, rzeźby czy restaurację przykładów architektury renesansowej. Najczęściej istniejące formy są substytutami oryginalnych elementów. Należy do tej grupy między innymi klasyczna sztukateria gipsowa, doskonale imitująca oryginalne formy. Sztukaterie gipsowe pojawiały się zazwyczaj na sufitach i ścianach w każdej epoce, bowiem w każdej epoce uznawane były jako godne, pełne dostojeństwa, wykańczające przestrzeń salonów czy sal balowych elementy.W żadnym wypadku nie musimy kierować się zazdrością i pragnieniem posiadania wymienionych sztukaterii, bowiem i dzisiaj znajdujemy zdolnych rzemieślników, wykonujących z prostej masy, jaka jest masa gipsowa wzory swym wyglądem nie odbiegające od oryginałów. Jeżeli jest się więc szczęśliwcem posiadającym apartamenty czy wnętrza pałacowe, których styl nie kłóci się ze zdobieniem wnętrza wspomnianymi sztukateriami, nic nie stoi na przeszkodzie aby skorzystać z możliwości przeniesienia się w czasy, w których estetyka tak ogromnie różniła się od obecnej, a która wzbudza w niektórych odbiorcach wyjątkowe emocje.

Zdarzają się nabywcy, których cel czyli zdobycie sztukaterii nie wypływa z potrzeby otaczania się pięknem, a jedynie chęcią podkreślenia prestiżu i roli , jaką pełni się w społeczeństwie, która pozwala aby finanse nie stały na przeszkodzie realizacji każdego założenia.