Kiedy możliwa jest praca na rusztowaniu?

Wiele prac budowlanych związanych jest ściśle z realizacją zadań, które trzeba wykonać na znacznej wysokości. Niestety ich realizacja nie jest prosta i warunkowana jest wieloma przepisami prawnymi. Większość z nich można znaleźć w ustawie Prawo budowlane, które stanowi elementarz dla projektantów oraz wykonawców wyburzeń, remontów, renowacji oraz wznoszenia obiektów budowlanych. Najczęściej prace budowlane są wykonywane na rusztowaniach, czyli specjalnych konstrukcjach tymczasowych.

Budowlane rusztowania fasadowe

rusztowanie budowlaneW zależności od typu wykonywanych prac dopasowuje się do nich wysokość rusztowania, jego maksymalny udźwig oraz wielkość platformy roboczej. Niezależnie jednak od cech konkretnego systemu, musi on posiadać pewne cechy, aby mógł być wykorzystywany podczas pracy na budowie. Rusztowanie budowlane musi być kompletne, czyli mieć wszystkie elementy niezbędne do jego montażu. W przypadku konstrukcji elewacyjnych będą to nie tylko stalowe ramy, ale również elementy umożliwiające kotwienie w ścianie, specjalne stopy umożliwiające ich odpowiednie ustawienie, stężenia, podesty robocze wraz z drabinami oraz deskami krawężnikowymi. Dodatkowo każdy element musi być w dobrym stanie technicznym. Rusztowań nie można rozstawiać ani na nich pracować, jeśli panują złe warunki atmosferyczne. Nie chodzi tylko o wiatr. Nawet ograniczona widoczność w formie gęstej mgły, opadów deszczu, śniegu lub innych zjawisk wymuszają zakaz pracy na elewacyjnych rusztowaniach. Na tymczasowej konstrukcji samonośnej umożliwiającej prace na wysokości mogą pracować tylko osoby, które posiadają odpowiednią zgodę od lekarza. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek przeciwwskazania pracownik nie powinien zostać dopuszczony do realizacji jakichkolwiek obowiązków. To bardzo istotne, aby zagwarantować pracownikom bezpieczeństwo. Podczas pracy na podestach roboczych opartych na stalowej konstrukcji tymczasowej łatwo o wypadek, który może być bardzo tragiczny w skutkach nie tylko dla jednej osoby, ale także dla innych pracowników.

Wiele firm nie posiada własnych rusztowań, ponieważ ich utrzymanie jest bardzo drogie. Zamiast tego korzystają z oferty przedsiębiorstw oferujących ich wynajem. Dzięki temu można wynająć taką ilość segmentów, która jest niezbędna w danej sytuacji. Takie podejście biznesowe pozwala nie tylko na obniżenie kosztów realizacji inwestycji, ale także na pozbycie się odpowiedzialności za stan techniczny danego systemu. W ten sposób wykonawca może w każdej chwili domagać się wymiany systemu na taki, którego stan techniczny będzie dobry.