Kaloryczny i tani pellet

Bez dwóch zdań jednym z najbardziej popularnych materiałów opałowych jest drewno. Ludzkość korzysta z tego materiału praktycznie od zawsze. Każdy, kto obecnie ogrzewa swój dom przy użyciu drewna ten zapewne dostrzegł, że ceny za kubik są już znacznie wyższe niż kilka lat temu. W związku z tym poszukuje się alternatywnych rozwiązań, które mogą sprawić, że ogrzewanie będzie tak samo wydajne, ale jednocześnie znacznie tańsze.

Ogrzewanie z użyciem pelletu

popularny producent pelletu drzewnegoZ drewna powstaje obecnie pewien ciekawy materiał opałowy, którym możemy skutecznie ogrzewać nasze domy. Mowa tutaj o pellecie drzewnym. Popularny producent pelletu drzewnego sprawił, że w naszym kraju coraz częściej słyszy się o tym niezwykłym materiale opałowym. Pellet, o którym mowa to materiał powstający z wiórów drzewnych. Wielu producentów korzysta z wiórów pochodzących z tartaków. W związku z tym nie zachodzi konieczność wycinania dodatkowych drzew po to, aby można było ogrzewać domy. W tartakach wióry traktowane są jako odpady, a dla producentów pelletu jest to baza do stworzenia ciekawego materiału. Oprócz takiego źródła pozyskiwania wiórów do tworzenia pelletu jest jeszcze drugie rozwiązanie. Otóż w Polsce coraz częściej spotykać możemy uprawy wierzby energetycznej. Ta odmiana wykorzystywana jest właśnie do produkcji pelletu. Specjalne rozdrabniacze powodują, że gałązki są bardzo dokładnie rozdrabniane, przez co powstają podatne na formowanie wióry. Przy produkcji pelletu niekiedy stosowane są również specjalne preparaty zwane lepiszczami. Dzięki nim możliwe jest łączenie ze sobą wiórów. Za formowanie kształtu pelletu odpowiada specjalna prasa hydrauliczna. Sprawia ona, że pod wpływem ogromnego nacisku wióry zaczynają do siebie przylegać, przez co tworzą się charakterystyczne wałeczki. Ze wszystkich obecnie dostępnych materiałów opałowych pellet drzewny jest jednym z bardziej kalorycznych. Można nawet powiedzieć, że kaloryczność tego materiału jest porównywalna do kaloryczności węgla, który również jest często w Polsce stosowany do ogrzewania.

Obecnie można spotkać się z pelletem drzewnym pakowanym w worki foliowe. Taka forma jest bardzo praktyczna, ponieważ ułatwia ona transport tego materiału opałowego oraz łatwo można wsypać pellet do podajnika. Najbardziej efektywną formą spalania pelletu jest zastosowanie specjalnego kotła zasypowego, który wyposażony jest w automatyczny podajnik opału. Dzięki takim rozwiązaniom można cieszyć się z systemu ogrzewania, którego praktycznie wcale nie trzeba obsługiwać.