Jak zdobyć licencję pilota?

 

Szkolenia lotnicze wydają się bardzo trudne i wymagające poświęcenia oraz specjalnych umiejętności. Dlatego większość osób myśli, że nie jest to szkolenie dla nich mimo marzeń o zdobyciu licencji. Jest to co prawda szkolenie wieloetapowe ale wcale nie jest tak bardzo skomplikowane, jak często jest opisywane w Internecie na forach i różnego typu blogach.

Zalety z posiadania licencji pilota

licencja pilotaSzkolenia są zarówno pod względem teoretycznym jak i praktycznym. W zależności od tego, jakie umiejętności chcemy uzyskać- czy chcemy latać rekreacyjnie czy zawodowo. Uzyskuje się kolejne stopnie wieloetapowo. Licencja pilota jest pierwszym etapem szkolenia lotniczego. Aby podejść do kursu musimy mieć skończone szesnaście lat. Nie trzeba być osobą pełnoletnią ale osoby niepełnoletnie muszą mieć zgodę rodziców na podejście do kursu. Musimy mieć ukończone co najmniej dwa lata gimnazjum lub szkoły równorzędnej i zdobyć oświadczenie z wynikiem pozytywnym- lotniczo- lekarskie II klasy licencji turystycznej i I klasy do licencji komercyjnej. Pierwszym szczeblem jest właśnie licencja pilota. Jest to w skrócie PPL, czyli z języka ang. Private Pilot License. Już uzyskanie tej licencji pozwala na bardzo wiele i daje bardzo dużo możliwości. Można latać w odpowiednich warunkach atmosferycznych po całej Polsce, lądować na lotniskach- nie tylko małych ale i na dużych, komunikacyjnych. Można również zabierać na loty osoby towarzyszące- więc śmiało możemy zabrać w podróż rodzinę lub znajomych. Po tej licencji można zdobywać kolejne stopnie i szczeble. Pierwszy poziom ma praktycznie tylko jedną wadę- nie można licencji pilota stosować do celów zarobkowych czy podjąć pracy po to, aby czerpać korzyści materialne z lotów. Sam kurs teoretyczny obejmuje prawie sto godzin wykładów. Podczas tych zajęć musimy zdać przedmioty takie jak prawo lotnicze, meteorologia, nawigacja, zasady lotu, łączność i wiele innych. Zajęcia można oczywiście robić w trybie weekendowym, czyli podczas zjazdów w sobotę i w niedzielę. Szkolenie kończy się egzaminem z części teoretycznej. Kandydat otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu szkolenia teoretycznego po pozytywnym zdaniu egzaminów z tej części.

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy latanie samolotem na dłuższą ,,metę” będzie dla nas, możemy zrobić szkolenia ,,na próbę”. Można spróbować swoich sił pod okiem zawodowca i ocenić, czy chcemy brnąć dalej w szkolenia i zdobywać kolejne stopnie, czy też chcemy latać tylko dla zabawy. Decyzję możemy podjąć oczywiście po próbnym lataniu.