Jak używać pary do produkcji?

Ciepło odgrywa ogromną rolę w realizacji procesów produkcyjnych i technologicznych. W szczególności tyczy się to zakładów chemicznych, spożywczych, czy też tych produkujących środki farmakologiczne. Jako przekaźnik ciepła w tego typu zakładach najczęściej wykorzystywana jest para wodna.

Czym jest para technologiczna?

para wodna technologicznaEnergia cieplna jest bardzo ważna w realizacji bardzo wielu procesów technologicznych czy produkcyjnych. Dotychczas w roli przekaźników ciepła najczęściej używano różnych cieczy, podgrzanych do bardzo wysokich temperatur. Były one wylizywane w celu destylacji czy też osuszania różnego typu produktów i związków chemicznych. Aby jednak ciecz mogła być skutecznym przekaźnikiem, musi być podgrzana do bardzo wysokich temperatur. Przekłada się to niestety na bardzo wysokie zużycie energii, potrzebnej do podgrzania cieczy i utrzymywania jej w takiej temperaturze przez długi czas. Świetną alternatywną dla przekaźnika w formie cieczy jest para wodna technologiczna. Po pierwsze, para jako przekaźnik nie wymaga podgrzewania do ekstremalnie wysokich temperatur. Dzięki temu, używane para wodnej jako przekaźnika wymaga zużywania znacznie mniejszych ilości energii, co oczywiście przekłada się na znaczne oszczędności. Koszty używania pary technologicznej są co najmniej kilu, a czasem nawet 10-krotnie mniejsze niż używanie cieczy w tych samych zastosowaniach. Te oszczędności są widoczne szczególnie w przypadku tych zakładów produkcyjnych, które wykorzystują rurociągi. W ich przypadku zwiększony pobór energii nie wiązał się bowiem jedynie z podgrzaniem substancji w formie cieczy, ale także z zastosowaniem pompy, aby ta ciecz mogła dotrzeć w każde miejsce używanej instalacji. Tymczasem używając w tych samych zastosowaniach pary wodnej, nie trzeba używać żadnej pompy aby medium mogło dotrzeć w każde miejsce instalacji. Oszczędności są szczególnie widoczne w skali miesiąca czy też w skali roku. Para wodna w procesach technologicznych może być używana także w wielu innych zastosowaniach. Przede wszystkim para wodna może być używana jako ekologiczny i bezpieczny dla zdrowia sposób do sterylizacji różnych powierzchni w danej firmie. Dzięki temu do sterylizacji powierzchni nie jest wymagane używanie agresywnych środków chemicznych. Dodatkowo para wodna może być używana także w celu generowania energii elektrycznej.

Bez energii cieplnej trudno wyobrazić sobie działanie wielu różnego rodzaju przedsiębiorstw produkcyjnych. Energia pobierana z ciepła pomoże w takich zastosowaniach jak destylacja czy też odparowywanie różnych substancji chemicznych. Głównym przekaźnikiem ciepła, którego używa się obecnie najczęściej jest para wodna.