Jak przyprawić dobry bigos?

Bigos to danie polskie, gdzie dominuje mięso, grzyby i kapusta zarówno świeża, jak i kiszona. Wszystko razem jest gotowane, ale czym byłby bigos bez ważnych dodatków i przypraw? Właśnie w tym artykule będziemy prezentować poszczególne składniki oraz przyprawy do bigosu, które warto dodać, aby był wyśmienity. Przede wszystkim warto jest to danie zrobić w dużym garze lub nawet kotle i zawekować do słoików na zimę. Bigos jest rozgrzewający, syty i bardzo smaczny.

Jakie przyprawy i dodatki do bigosu?

sprawdzone przyprawy do bigosuJest to potrawa, którą gotujemy długo i powoli na małym ogniu. Z mięsa dodajemy wieprzowinę, najlepiej łopatkę, ale można i również użyć wieprzowiny, lecz ta z kolei będzie gotować się nieco dłużej. Oprócz tego koniecznie jest kupić kiełbasę, najlepiej myśliwską oraz boczek wędzony. Zanim jednak dodamy mięso i kiełbasy do garnka z gotującą się kapustą, warto jest je drobniutko pokroić i obtoczyć w przyprawie. Są sprawdzone przyprawy do bigosu, które idealnie podkreśla smak tej potrawy. Warto rozgrzać patelnię z olejem i delikatnie podsmażyć mięso z przyprawami do bigosu. Dopiero potem dodajemy do kapusty. Dzięki temu smak będzie nieco bardziej wyraźny i bardziej mięsny. Oprócz tego do garnka dodajemy tez szklankę bulionu wołowego, posiekaną cebulę, seler, tymianek i sól z pieprzem. Bigos warto też przyprawić śliwką wędzoną, suszonymi grzybami oraz kilkoma ziarenkami jałowca. Przyprawy te są podstawowym elementem każdego bigosu. Bez tego bigos byłby mniej smaczny, bardziej prosty, a wiemy o tym że danie to należy do dań „bogatych”. Bigos należy jak już wspomniano gotować na małym ogniu, pod przykryciem mieszając co chwilę, ażeby nie przypalił się od spodu. Tuż przed końcem gotowania, zazwyczaj na drugi dzień po raz kolejny go przyprawiamy. Dodajemy wówczas specjalną przyprawę do bigosu. Można dodać też szklankę czerwonego, wytrawnego wina. Ilość jej jest uzależniona od tego, jak duży garnek się gotuje. Warto smakować co jakiś czas, ażeby osiągnąć idealny smak. Na końcu dodajemy przecier pomidorowy, który wcześniej warto przesmażyć z cebulką.

Jest wiele przepisów na bigos i można powiedzieć, że ten przepis jest bardzo minimalny, bo są w nim podstawowe składniki, ale z przyprawą do bigosu, danie może się okazać królewskie. Danie można mrozić lub zawekować do słoików. Jedno jest pewne – bigos im starszy tym lepszy, dlatego też najlepiej jest ugotować od razu duży garnek tego dania. Na pewno warto jest zainwestować w dobre mięso, kiełbasę, dobre przyprawy do bigosu oraz jałowiec, wino i śliwkę wędzoną.