Jak ograniczyć rozprzestrzenianie dymu?

Zdecydowana większość zakładów produkcyjnych czy też fabryk znajduje się w bardzo dużych powierzchniowo halach. Z tego też względów emitowane podczas pracy tych zakładów dym i pył bez trudu rozprzestrzenia się po całej powierzchni hali. Podobnie jest w przypadku, gdy w danej hali nastąpi wybuch pożaru.

Zastosowanie kurtyn dymowych

kurtyny dymowe rolowaneFakt, że większość zakładów produkcyjnych i fabryk znajduje się w dużych pod względem powierzchni halach, może się przyczynić do powstania wielu problemów. Po pierwsze, podczas pracy takich zakładów emitowane są duże ilości dymu, czy też pyłu które rozprzestrzeniając się po terenie zakładu, mogą być szkodliwe dla zdrowia i życia pracowników. Po drugie, ze względu na duże rozmiary takich hal, gdy dojdzie w nich do wybuchu pożaru, dym nie kieruje się do kanałów oddymiających, ale rozprzestrzenia się po terenie całej hali. Do radzenia sobie z tym problemem bardzo dobrze mogą posłużyć kurtyny dymowe rolowane. Są to specjalne kurtyny, dzięki którym możliwe jest zorganizowanie przestrzenie w danej hali produkcyjnej czy też fabryce. Dzięki temu, gdy dojdzie do wybuchu pożaru, dym nie będzie rozprzestrzeniał się po trenie hali, ale kierował ku kanałom wentylacyjnym i oddymiającym, co znacznie wpłynie na bezpieczeństwo w takim obiekcie. Bardzo podobnie będzie w przypadku szkodliwego dymu i oparów, które są emitowane przez część urządzeń używanych do produkcji chemikaliów. Jednym słowem więc, kurtyny dymowe umożliwiają lepsze zorganizowanie przestrzeni na terenie zakładu i zadbanie o bezpieczeństwo pracowników. Oczywiście jednak, decydując się na zainwestowanie w takie rozwiązanie, musimy inwestować w kurtyny, które będą dobrze spełniać swoje funkcje. Przede wszystkim bardzo dobrze byłoby, gdyby były one wyposażone w rolowany mechanizm, umożliwiający ich wygodne zwijanie i rozwijanie. Dzięki termu takie kurtyny dymowe będą zajmowały znacznie mniej miejsca niż inne rozwiązania. Niezmiernie istotna jest również jakość wykonania i tu dobrze byłoby, gdyby zakupione przez nas kurtyny były wyprodukowane z niepalnego włókna szklanego. Dzięki temu będą w stanie znosić bardzo wysokie temperatury nawet przez ponad dwie godziny, co będzie nieocenione w przypadku wybuchu pożaru. Kurtyny które kupimy, powinny mieć także wszystkie niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa i szczelności.

Bezpieczeństwo zakładów produkcyjnych i fabryk jest uzależnione od stosowania rozwiązań, które uchronią je przed następstwami pożarów i zadymienia.  W tym celu warto stosować specjalne plandeki, które ograniczą rozprzestrzenianie się dymu. Dzięki nim następstwa wybuchu pożaru będą znacznie mniej dotkliwe.