Jak działa rozdzielnica?

Sprzęt używany podczas remontów i prac budowlanych nie należy do najtańszych. Dlatego też o ten sprzęt należy dbać ze szczególna uwagą, aby nie uległ on uszkodzeniu. Jest to szczególnie ważne, gdy korzystamy z innych źródeł zasilnia niż instalacja elektryczna.

Czy rozdzielnice budowlane mają zabezpieczenia przed zwarciem?

rozdzielnice budowlane z zabezpieczeniamiSprzęt budowlany i ten używany do remontów i wykończeń jest zazwyczaj bardzo drogocenny. Dlatego też, aby nie narazić się na jego usterkę i utratę, należy odpowiedzialnie podejść do jego ochrony, szczególnie przed szczególnie groźnymi przepięciami. Tymczasem na placu budowy bardzo rzadko możliwe jest podłączenie się do instalacji elektrycznej. Zazwyczaj w takich miejscach korzysta się z maszyn, które agregują prąd. Aby zachować bezpieczeństwo sprzętu, nie korzysta się już raczej z agregatów, zamiast tego wiec zakupuje się rozdzielnice budowlane z zabezpieczeniami. Takie rozdzielnice to znacznie bardziej zawansowane urządzenia niż agregaty, mimo podobnych zasad działania. Maja one bowiem szereg zabezpieczeń, które chronią podłączony do danej rozdzielnicy sprzęt przed spięciami, które mogłyby je uszkodzić. Rozdzielnice są wiec szczególnie często wybierane przez profesjonalne ekipy budowlane. Oczywiście rozdzielnice oprócz tego mogą się mocno różnic między sobą pozostałymi parametrami. Obecnie znane są różnego rodzaju rozdzielnice, różniące się przede wszystkim maksymalnym napięciem generowanego prądu. Im ono wyższe tym więcej sprzętu można do nich podłączyć. Te najbardziej zaawansowane urządzenia umożliwiają dodatkowo regulacje napięcia, a także są wyposażone w wyświetlacz, który umożliwia pogląd aktualnie osiąganej wartości napięcia prądu. Coraz częściej takie urządzenia do generowania prądu są wyposażone także w oświetlenie, dzięki czemu bez trudu można je używać nawet w miejscach, gdzie jest kompletnie ciemno. Wszystko to sprawi, że obecnie rozdzielnice niemal całkowicie wyparły już z użytkowania tradycyjne agregaty, które nie posiadają wszystkich wymienionych funkcjonalności. Co więcej, po rozdzielnice sięgają również przedstawicieli innych branż, na przykład eventowych, ale i również osoby prywatne. Wpływa na to szersza dostępność tych urządzeń w wolnej sprzedaży oraz malejące ceny.

Na miejscu budowy czy też remontu bardzo ważne jest posiadanie pewnego źródła zasilania. Większość sprzętów budowlanych jest bowiem zasilanych elektrycznością. W przypadku gdy nie ma możliwości podłączenia do sieci elektrycznej, trzeba skorzystać z urządzeń, które są w stanie agregować prąd.