Jak chronić kota przed pchłami?

Mam dom na wsi, niedaleko lasu. W takich małych, odludnych miejscach ludzie często zupełnie nie dbają o swoje zwierzęta, przez co one same roznoszą różne robactwo – najczęściej pchły, które nie tylko same w sobie mogą być przyczyną choroby u zwierzęcia, ale także sprawiają mu ból swoimi ugryzieniami. Oczywiście, chcę chronić przed takimi rzeczami swoje koty, jednocześnie jednak chciałabym, by mogły swobodnie chodzić po polach i bawić się z innymi zwierzakami. Dlatego usiałam znaleźć sposób, by chronić przed pchłami moje kociaki. 

Najlepsze środki chroniące przed pchłami 

ochrona przeciw pchłom dla kota wychodzącegoSposobów takich jest naprawdę wiele i trzeba przeanalizować wiele preparatów, obróżek i innych tego typu rzeczy, by znaleźć te najlepiej dopasowane do konkretnego kota. Ochrona przeciw pchłom dla kota wychodzącego to niezwykle istotna sprawa. Na każdego kota poskutkuje co innego. Na rynku dostępne są preparaty spot-on, które polegają na standardowym nałożeniu na kark zwierzęcia odpowiedniego środka, a potem pilnowanie, by przez następne minimum dwadzieścia minut nie mył swojego futra ani nie chodził zbytnio po słońcu. Po tym czasie kociaka powinny się nie imać żadne pchły, ale też często żadne kleszcze. Preparat ten ma jednak swój minus – jeśli kociak gdzie zmoknie, ochrona przestanie działać. Innym sposobem, który również nakłada się bezpośrednio na skórę, są szampony przeciw pchłom. Te jednak służą do pozbycia się szkodników i nie zapewniają długotrwałej ochrony przed ich pojawieniem się. W przypadku kolonii pcheł, można użyć skoncentrowanych, niespłukiwanych środków na mokro, te jednak należy konsultować z weterynarzem. Innym, łagodnym, ale działającym sposobem, są leki doustne. Odstraszają one pchły od kota nawet przez okres miesiąca i działają niezależnie od tego, czy kociak akurat zmoknie czy nie. Istnieje również bardzo popularne rozwiązanie, jakim są obroże przeciw pchłom. To jednak tak naprawdę dodatkowa ochrona, którą najlepiej stosować z doustnymi lekami. Obroża musi stykać się ze skórą zwierzęcia, żeby działała odpowiednio. 

Ja dla swoich kotów wybrałam ten ostatni sposób – czyli doustne leki połączone z obrożą przeciw pchłom. Leki same w sobie sprawiają, że pchła czy kleszcz umierają od razu po ugryzieniu skóry kota, co przeciwdziała przenoszeniu się chorób, ale i rozmnażaniu. Jednak bariera ta jest potrzeba jeśli nie zadziała obroża, której zadaniem jest odstraszanie wszelkiego robactwa od moich kociaków. Dzięki temu, nawet jeśli jedna ochrona padnie, dalej nic nie będzie grozić moim kotom.