Instalacja fotowoltaiczna czy kolektory słoneczne?

Promienie słoneczne to nie tylko źródło dobrego samopoczucia i życiowego optymizmu. Obecnie dla coraz większej ilości gospodarstw domowych słońce jest źródłem sporych oszczędności. Można je wykorzystać zarówno do produkowania darmowego prądu jak i do podgrzewania wody użytkowej a nawet wody w przydomowym basenie. Wystarczy jedynie zamontować odpowiednią instalację. Często jednak mylimy kolektory do podgrzewania wody z fotowoltaiką. A na pewno warto wiedzieć na czym polegają poszczególne instalacje.

Ciepła woda w kranach z kolektorów słonecznych

kolektory słoneczne bydgoszczJeśli chcemy produkować własny prąd, z którego możemy zasilać wszystkie domowe urządzenia elektryczne to musimy zamontować na dachu instalację fotowoltaiczną. Taka instalacja składa się ze specjalnych ogniw, które w słoneczne dni produkują energię elektryczną. Co ważne – słońce może być nawet schowane za chmurami – ogniwa i tak wykorzystają światło z niego płynące. To jedna z kilku możliwości wykorzystania słońca do obniżenia kosztów eksploatacji domu. Drugi sposób to zamontowanie na dachu kolektorów słonecznych często mylonych z fotowoltaiką. Chociaż zasada działania kolektorów i ogniw jest praktycznie taka sama to tymi pierwszymi możemy podgrzewać wodę użytkową w domowej instalacji wodnej. W tym celu trzeba tylko znaleźć firmę, która sprzedaje i montuje kolektory słoneczne Bydgoszcz to miasto, w którym można takie kolektory kupić w bardzo dobrej cenie. Kolektory działają tylko wówczas, kiedy padają na nie promienie słoneczne – w tym przypadku słońce chowające się za chmurami na niewiele się zda. Mimo to dzięki kolektorom również możemy całkiem sporo zaoszczędzić, ponieważ w letnie i słoneczne dni nie musimy korzystać z innych źródeł energii do podgrzewania wody. Dzięki temu za darmo mamy ciepłą wodę, z której możemy korzystać bez ograniczeń. Kolektorami możemy również podgrzewać wodę w przydomowym basenie. Niewielkie koszty takiej instalacji szybko się zwrócą, bo podgrzewanie wody energią elektryczną lub paliwem stałym też przecież kosztuje nie mało.

Jeśli na dachu domu jednorodzinnego zainstalujemy fotowoltaikę to przy centralnym piecu elektrycznym i tak będziemy mieć darmowe ogrzewanie zarówno domu jak i wody. Fotowoltaika jest o wiele droższa od kolektorów słonecznych, więc same kolektory to równie dobra i dużo mniejsza inwestycja. Na samym ogrzewaniu wody latem też można sporo zaoszczędzić. Bez względu na to jakie rozwiązanie wybierzemy to i tak zawsze będziemy na tym finansowo do przodu i całkiem sporo zaoszczędzimy.