Hipnoza sprawdzoną metodą leczenia lęków

 

Strach jest naturalnym mechanizmem obronnym organizmów żywych. Dzięki niemu w sposób instynktowny unikają one sytuacji, które mogły być zagrożeniem dla ich zdrowia czy życia. Jednak nieustająca obawa o bezpieczeństwo rodziny, finanse, pracę czy o zdrowie może prowadzić do długotrwałych stanów lękowych o bardzo złożonym podłożu i wymagających profesjonalnej terapii.

Skuteczne leczenie stanów lękowych hipnozą

leczenie lęków hipnoząWiększość ludzi na co dzień boryka się z różnego rodzaju lekami. Przeważnie są to obawy związane z pracą, życiem rodzinnym lub finansami i często jesteśmy w stanie sami sobie z nimi poradzić. Jednak taki stan permanentnego strachu może się przerodzić w chorobliwy lęk przed wszystkim co uniemożliwia normalne funkcjonowanie. W skrajnych przypadkach osoba cierpiąca na  takie stany lekowe nie jest w stanie wyjść z domu i potrzebuje wsparcia zarówno farmakologicznego jak i dobrego psychoterapeuty. Jedną z metod leczenia stanów lękowych jest hipnoza. Zastosowanie tej dość kontrowersyjnej metody wymaga dokładnego wywiadu z pacjentem, po którym hipnotyzer zdecyduje, czy może z niej skorzystać i jakie są szanse na pozytywne efekty terapii. Niezbędne jest również nawiązanie z pacjentem odpowiedniej relacji opartej na zaufaniu pacjenta do terapeuty. Hipnoza polega na wprowadzaniu pacjenta w najwyższy stan skupienia na swoim wnętrzu co daje możliwość dotarcia do jego najgłębiej skrywanych obaw, z których sam sobie często nie zdaje sprawy. Odpowiednio formułowane pytania hipnotyzera pozwalają pacjentowi na uświadomienie sobie przyczyn swoich lęków, spojrzenie na nie z innej perspektywy i zdystansowanie się do nich. Z kolei odpowiednie sugestie hipnotyczne mogą pomóc zmienić stosunek pacjenta do sytuacji, które wywołują lek a tym samym pomóc mu wrócić do normalnego funkcjonowania. Leczenie lęków hipnozą pod żadnym pozorem nie powinno odbywać się u przypadkowych terapeutów. Ze względu na fakt, że człowiek znajdujący się w stanie hipnozy sięga do pokładów uczuć i emocji bardzo głęboko skrywanych i trudnych do przewidzenia, nieprofesjonalnie przeprowadzona hipnoza może wyrządzić więcej szkody niż korzyści.

Trzeba pamiętać, że nie każdy może zostać poddany tego rodzaju terapii. Hipnozy nie można zastosować u osób w depresji, chorych psychicznie, kobiet będących w pierwszym trymestrze ciąży, u dzieci do czternastego roku życia oraz osób niewidomych. Wywiad z pacjentem przed przystąpieniem do terapii hipnozą ma na celu ustalenie ewentualnych powodów uniemożliwiających podjęcia leczenia hipnozą.