Front domu z klinkieru elewacyjnego

Przegrody pionowe budynków zwłaszcza te zewnętrzne często stanowią doskonały element do dekoracji. Piękne tynki, bonie, gzymsy dekoracyjne, wybór jest naprawdę duży, a inwestorzy mają szerokie pole do popisu. Front domu jest elementem widocznym bezpośrednio z ulicy, widocznym zarówno przez gości jak i nieznajome osoby postronne, nic dziwnego zatem, że skoro pełni rolę wizytówki to zamierzamy go przygotować w sposób jak najbardziej estetyczny.

Zastosowanie klinkierów elewacyjnych

klinkier elewacyjnyWprawdzie ładne tynki i kolorowe malowanie są dość ciekawym sposobem ozdabiania budynku, to jednak chciałbym zaprezentować nieco bardziej klasyczne podejście do ozdabiania budynków. Obecnie bardzo ciekawą formą ozdabiania jest klinkier elewacyjny, czyli cegły w nieotynkowanej formie pełniące rolę elewacji. Oczywiście nie takie zwykłe cegły, tylko cegły klinkierowe o jednolitej strukturze, o poprawnych i dokładnych wymiarach, wykończone grubą i estetyczną fuga dobraną kolorem w celu świetnego kontrastowania z cegłami. Budowa takiego rodzaju fasady budynku prezentuje się znakomicie, większym problemem jest jej wykonanie. Duże ułatwienie mają osoby, które zdecydowały się na trójwarstwowe ściany w swoim domu, gdzie ostatnia warstwa może zostać wybudowana z klinkieru bez konieczności jej tynkowania. Mamy w tym przypadku klasyczne wykonanie ściany z efektem, który będzie zachwycał nas i naszych znajomych. Co jednak mają zrobić osoby, które budowały budynek w innym systemie? Jest tutaj także kilka opcji. Najbardziej oczywistą jest dobudowanie dodatkowej ściany zewnętrznej na kotwach przymocowanej do istniejącej elewacji i umieszczenie jako jej konstrukcji klinkieru elewacyjnego. Jest to jednak opcja nie tylko droga, ale również dość kłopotliwa w wykonaniu. Druga ciekawą opcją jest zastosowanie płytek klinkierowych, które przykleja się do ściany budynku, płytki wyglądają jak gotowe cegły klinkierowe z wykonaną fugą i z daleka nikt nie odróżni ich od prawdziwej ściany klinkierowej. Jest jeszcze trzecia opcja polegająca na zastosowaniu elastycznych materiałów o wypukłej strukturze, która również przypomina klinkier. Ta opcja jest najszybsza i najtańsza, a jednocześnie również potrafi naśladować prawdziwą elewacje.

Oczywiście opcja, którą wybierzemy zależy tylko i wyłącznie od właściciela budynku i środków przez niego posiadanych. W każdym przypadku ściana wykonana z klinkieru będzie piękną elewacją i ozdobą naszego domu. Dodam, że klinkierem możemy zdobić nie tylko elewacje, ale również na przykład ściany pokoi wewnątrz domu lub kominki. Nadaje to swego rodzaju uroku naszym pomieszczeniom i tworzy ciepły nastrój.