Elegancja i styl na zamówienie

Rozwój koncepcji technologicznych w produkcji materiałów budowlanych zainspirował projektantów do coraz szerszego wykorzystania prefabrykatu jakim są płyty architektoniczne. Najczęściej stosowane płyty wykonywane są na bazie cementu tworząc beton architektoniczny. Stanowią one świetną alternatywę dla tradycyjnych rozwiązań w wykończeniach budynków wewnątrz oraz na elewacjach zewnętrznych. Płyty architektoniczne  charakteryzują się mnogością wzorów i właściwości. Mogą więc zostać zamontowane w każdym wnętrzu i na każdej elewacji.

Łatwość montażu i właściwości płyt architektonicznych

płyty architektoniczneWynalezienie płyt architektonicznych zrewolucjonizowało współczesny rynek budowlany. Można teraz zastąpić bardzo drogie materiały z naturalnego kamienia imitacjami z betonu architektonicznego. Powierzchnia płyt może do złudzenia przypominać fakturę np. trawertynu i innych kamiennych powierzchni. Beton architektoniczny jako materiał bardzo plastyczny pozwala na uzyskanie dowolnej faktury i wzoru na powierzchni. Produkowane są najczęściej w postaci paneli o bardzo różnych rozmiarach w zależności od wykorzystania. Wyroby te nazywane są także włókno-betonowymi ze względu na materiał wzmacniający. W betonie zatapiane są włókna z celulozy, polipropylenu lub włókno szklane, co pozwala na uzyskanie bardzo trwałego materiału. Aby zwiększyć odporność na wilgoć i ogólna wytrzymałość mogą płyty architektoniczny powstawać w warunkach autoklawizacji czyli w obecności gorącej pary wodnej i wysokiego ciśnienia. Płyty mogą być specjalnie impregnowane i lakierowane aby dostosować je do warunków użytkowania. Spotykamy na rynku płyty architektoniczne barwione i w stanie surowym. Barwienie ma różnorodny charakter. Płyty mogą byc barwione pigmentami oraz kruszywami. Dodatek kruszywa nadaje też niepowtarzalną fakturę. Można skorzystać z oferty na płyty 3D, które charakteryzują się wyrafinowanymi wzorami. Mniejsze płyty architektoniczne montowane są bezpośrednio na ścianę przy użyciu odpowiedniego kleju. Do montażu dużych płyt elewacyjnych używa się szkieletu, do którego przykręcane są panele śrubami.

Dizajnerzy we współpracy z producentami płyt architektonicznych osiągnęli już praktycznie wszystko jeśli chodzi o imitowanie czegokolwiek. Na rynku spotkamy płyty o najbardziej wymyślnym wzorze. Ze względu na te cechy i przystępną cenę stały się płyty architektoniczne najbardziej pożądanym materiałem. Producenci skupiają teraz uwagę na zmniejszeniu wagi, grubości swoich produktów osiągając jednocześnie wyższe parametry wytrzymałościowe.