Elastyczny popręg uprzyjemnia jazdę konną

Jeździectwo to piękny i szlachetny sport, mający długą i chwalebną tradycję w kulturze polskiej, europejskiej i światowej.  Jest on przy tym korzystny dla naszego organizmu, pomaga wzmocnić i uelastycznić mięśnie oraz wyszczuplić sylwetkę. Uczy również wrażliwości i współpracy ze zwierzęciem. Warto już od najmłodszych lat zachęcać dzieci do jeździectwa i zadbać o odpowiednie wyposażenie.

Dobór odpowiedniego popręgu dla konia i jeźdźca

elastyczny popręg skórzanyJazda konna uważana jest za jeden z bardziej wymagających sportów pod kątem zakupu odpowiedniego sprzętu. Ważne jest, by był on dopasowany zarówno do jeźdźca, jak i do zwierzęcia, jeśli bowiem któreś w tej dwójki nie będzie się czuło komfortowo w siodle lub skrępowane popręgiem, zniknie cała radość z jazdy. Elastyczny popręg skórzany to podstawa wyposażenia dla jeźdźca i jego wierzchowca. Młodzi adepci jeździectwa uczą się najpierw zakładać popręg i siodłać konia, zanim zasiądą na górze. Ten element powinien być tak dopasowany, by nie krępować nadmiernie ruchów zwierzęcia. Nie jest to dla niego komfortowa sytuacja, zaś w skrajnych przypadkach może nawet prowadzić do otarć i ran. Jeśli koń nie czuje się dobrze w popręgu, prawdopodobnie nie da sobą sterować i nie będzie skłonny do współpracy z osobą zasiadającą w siodle. Zanim więc rozpoczniemy naszą przygodę z końmi, zorientujmy się, czy wszystkie elementy wyposażenia są odpowiednio dobrane do naszego zwierzęcia. Profesjonalny sprzęt jeździecki możemy znaleźć w sklepach stacjonarnych i internetowych, specjalizujących się w sprzedaży akcesoriów dla konia i jeźdźca. Możemy tam obejrzeć popręgi, siodła, buty do konnej jazdy i inne elementy mające ułatwić i uprzyjemnić uprawianie tego sportu. Jeśli zapisujemy się na naukę jazdy w stadninie, prawdopodobnie cały sprzęt będzie znajdował się na wyposażeniu opiekunów zwierząt. Wykupując takie lekcje mamy też pewność, że nasze wierzchowce znajdują się pod dobrą i profesjonalną opieką pracowników stadniny. Jeśli natomiast nasz wierzchowiec należy do osoby prywatnej, warto przed rozpoczęciem nauki dopytać o rodzaj i jakość używanego sprzętu. Dzięki temu upewnimy się, że jazda przebiegnie w przyjemnej i bezstresowej atmosferze.

Popręg to bardzo ważny element wyposażenia dla jeźdźca. Pozwala on na sprawowanie kontroli nad ruchami konia i sterowanie nim, by zwierzę posłusznie szło w wyznaczonym przez nas kierunku. Popręg powinien być elastyczny, nie za ciasny ani nie za luźny, tak by koń i jego jeździec mogli współpracować z łatwością i przyjemnością.