Ekonomiczne nawadnianie trawników

Wszystkim posiadaczom „zielonego dywanu” w obszarze swojej posesji zależeć powinno by był on w jak najlepszej kondycji. Wszak zgodnie z powiedzeniem „jaki pan taki kram” trawnik jest roślinną wizytówką właściciela. Dotyczy to również przestrzeni komunalnych. Obecnie proponowane mieszanki traw są dość odporne na krótkotrwałe przesuszenia ale żeby osiągnąć zamierzony efekt estetyczny trawnik wymaga systematycznego podlewania. Jeżeli dojdzie do zżółknienia liści lub wysuszenia cały zamierzony efekt diabli wzięli. Na szczęście rynek obfituje w mnóstwo przydatnych elementów i kompletnych systemów nawadniania obszarów zielonych.

Instalacje do nawadniania trawników

system podlewania trawnikaBranża producentów akcesoriów ogrodniczych i systemów nawadniających jak co roku ożywia się na wiosnę. Jesteśmy zasypywani dużą ilością reklam nowych produktów. Z pośród wielu przydatnych narzędzi i urządzeń możemy wybrać te, które służą dostarczaniu wody roślinom. System podlewania trawnika to bardzo ciekawe rozwiązanie pomagające utrzymać murawę w bardzo dobrym stanie. Stopień skomplikowania budowy systemu zależy od kilku czynników takich jak wielkość ogrodu, dostęp do wody zasobność portfela i wizji inwestora. Na systemy podlewania trawnika składa się kilka elementów, które rozmieszczane są według projektu. Źródłem wody może być sieć miejska lub własne ujęcie wody. Lepsze ze względu na koszty wody jest to drugie rozwiązanie. Dla zapewnienia odpowiedniego dla systemu ciśnienia wody potrzebna jest pompa. Następnie układamy podziemny system rur doprowadzający wodę do zraszaczy lub zaworów czerpalnych umieszczonych w puszkach wodnych. Rury powinny być zaopatrzone w filtry przedłużające żywotność systemu. W celu równomiernego podlewania całego obszaru trawnika używa się zraszaczy rotacyjnych i statycznych. Aby zraszacze nie przeszkadzały w koszeniu trawnika warto zakupić je w formie wynurzalnej. Systemy podlewania można w części lub w całości zautomatyzować poprzez elektronicznie sterowane zawory doprowadzające. Warto przed inwestycją skonsultować projekt z profesjonalną firmą, która wskaże nam rzeczywiste zapotrzebowanie na elementy systemu lub przeanalizować internetowe poradniki i fora tematyczne.

Najtrwalsze systemy podlewania proponują uznani producenci akcesoriów do ogrodów. Warto zainwestować trochę więcej pieniędzy w bezawaryjny sprzęt tym bardziej, że każda awaria wiąże się z mniejszym lub większym rozkopaniem trawnika. Jeszcze raz należy podkreślić bardzo ważną fazę projektową systemu podlewania. Znając wszystkie parametry techniczne systemu z łatwością dopasujemy je do wielkości trawnika. Należy pamiętać, że jednorazowe podlewanie pochłania ok. 20 litrów wody. Warto pomyśleć zatem aby system zaopatrywać z własnego ujęcia wody ze względu na koszty.