Działka budowlana – jak ją wybrać?

Dom to dla większości z nas najważniejsze miejsce na świecie, dlatego wielu, jeśli ma taką możliwość, decyduje się wybudowanie własnych czterech kątów. Oczywiście budowa to bardzo długi proces wymagający nie tylko niemałych nakładów pieniężnych ale też czasu, zaangażowania i organizacji wielu spraw. Jednym z pierwszych punktów na liście jest oczywiście budowlana działka (jej wybór i zakup). Poniżej kilka ważnych rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem.

Kilka słów o działkach budowlanych

budowlana działka na sprzedaż w pomorskimWybór działki pod budowę naszego przyszłego domu ma kluczowe znaczenie. Abyśmy byli z tego wyboru zadowoleni, musimy porządnie się nad nim zastanowić i dobrze rozważyć. W końcu pusta działka będzie naszym ogrodem a mieszkający w okolicy ludzie naszymi sąsiadami. Dlatego stawiając pierwszy raz stopę na działce, którą chcemy zakupić, warto spojrzeć na okolicę jak z własnego podwórka, i zastanowić się czy podoba nam się to, co widzimy. Tak więc okolica jest jedną z pierwszych rzeczy, na które zwracamy uwagę. Jednak jednocześnie nie warto dać się urzec tylko pięknym widoczkom, ponieważ możemy nie dostrzec wyraźnych mankamentów. A może nim być na przykład zdecydowanie zbyt mała powierzchnia działki, jak pod wymarzony przez nas dom. Pamiętajmy, że obowiązują nas pewne prawne wymogi, tak jak odległość ściany budynku od drogi. Poza tym, istotne są również takie elementy jak: dostępność komunikacji, jakość dróg (czy jest utwardzona?), bliskość sklepów i oczywiście odległość od miasta. Najlepiej zapoznać się również z przyszłymi planami dotyczącymi okolicy. Nie chcemy, aby po rozpoczęciu budowy okazało się, że pod nosem wybudują nam autostradę. Również istotną sprawą jest sprawdzenie statusu prawnego działki. Czasem okazuje się, że prawa do działki ma więcej osób, niż tylko ta, z którą podpisujemy umowę o kupnie. A takiej sytuacji oczywiście nie chcemy, mogą wyniknąć z tego wyłącznie kłopoty. Jeśli interesuje nas budowlana działka na sprzedaż w Pomorskim, znajdziemy tam wiele pięknych działek o dużym rozmiarze, niedaleko miasta.

Jeśli chcemy, by nasz budowlana działka była najlepsza, na której powstanie nasz wymarzony dom, powinniśmy dobrze zastanowić się nad jej wyborem. Łatwo ponieść się emocjom, gdy zauważymy piękne widoki w okolicy. Jednak oprócz piękna, ważna jest również użyteczność. I oczywiście spokój ducha, gdy będziemy wiedzieć, że wszystkie sprawy zostały uregulowane i nie ma żadnych przeciwwskazań, by postawić swój pierwszy dom na danej ziemi w pięknej okolicy.